13 czerwca br. 22-osobowa grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Tarnowa w ramach warsztatów historycznych „Spotkania z historią”.
O najdawniejszych czasach miasta seniorzy dowiedzieli się w Muzeum Historii Tarnowa, które jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a mieści się w zabytkowych kamienicach w Rynku. Tutaj można było uświadomić sobie wielkie znaczenie takich postaci oraz rodów Pierwszej Rzeczypospolitej jak król Władysław Łokietek, Spicymir Leliwita - zwany Spytkiem z Melsztyna, Tarnowscy, Ostrogscy, Sanguszkowie... Następnym punktem zwiedzania był Ratusz – będący pięknym przykładem wspaniałego rozkwitu miasta w dobie Renesansu. Oprócz obejrzenia bogatej ekspozycji portretów sarmackich i kolekcji porcelany oraz szkła a także uzbrojenia i strojów z minionych epok, z ust bardzo erudytowanego przewodnika można było usłyszeć skąd wzięły się takie powiedzenia jak „konia z rzędem”, „kruszyć kopie”, „spalić na panewce”, „poznać pana po cholewach”, „na szarym końcu” itp. Po obiedzie w restauracji „Tatrzańska” cała grupa wraz z przewodniczką udała się wzdłuż Wątoku do drewnianego kościółka na Burku, skąd przeszła na zabytkowy Stary Cmentarz. Tam - między innymi - odwiedzono kaplicę rodu Sanguszków i pomnik ofiar powstania styczniowego oraz rabacji galicyjskiej. Wycieczka zakończyła się zwiedzeniem Katedry z pięknymi nagrobkami wybitnych i zasłużonych dla miasta i kraju tarnowian. Była to bardzo cenna i pouczająca lekcja historii – poniekąd przecież i naszego - regionu Małopolski.
Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu „Seniorzy kurs na kulturę”- współfinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury w 2024 roku – „Mecenat Małopolski – I edycja”.