„WYSPIAŃSKI" - to temat wystawy otwartej w Muzeum Narodowym w Krakowie do którego udali się 28.04.br członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Była to znakomita okazja aby przypomnieć sobie twórczość Stanisława Wyspiańskiego – najwybitniejszego polskiego artysty przełomu XIX i XX wieku w 110 rocznicę jego śmierci. Na wystawie w siedmiu salach zgromadzonych zostało prawie 500 wybranych dzieł Wyspiańskiego znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowym w Krakowie. Są wśród nich obrazy olejne , pastele, akwarele, przepróchy, rysunki, rzeźby oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Przedstawiony jest również bogaty dorobek literacki artysty.
Uczestnicy wycieczki oglądali również obraz Leonardo da Vinci „ Dama z gronostajem ‘’ oraz Galerię Rzemiosła Artystycznego, która jest największą tego typu ekspozycją w Polsce. Można w niej oglądać ok. 3,7 tys. zabytków wśród których są pamiątki i osobiste przedmioty T .Kościuszki, A .Mickiewicza, J .Słowackiego, czy F .Chopina. Z okazji 20-lecia otwarcia wystawy zwiększona została ilość eksponatów o wyroby ceramiczne, piękną biżuterię z XIXw czy galanterię skórzaną . Nowością są stroje damskie, akcesoria i biżuteria z okresu międzywojennego oraz wyroby ze szkła znanych polskich firm.
Po wyczerpującym dniu uczestnicy wycieczki udali się do kawiarni na występ kabaretu „Vis a’ Vis’’ z repertuarem piosenek z okresu międzywojennego Hanki Ordonówny i Zuli Pogorzelskiej. Wyjazd ten był pełen wrażeń i bogatych artystycznych przeżyć, a możliwy dzięki projektowi pt . „ Złoty Indeks Wiedzy – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie w senioralnej przestrzeni’’ realizowany i finansowany w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „ Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku ‘’.