W sobotę, 3 września 2016 roku, w breńskim parku, po raz piąty odbyło się „Narodowe Czytanie”. Tegoroczną lekturą było „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Wybór książki nawiązywał do obchodzonego właśnie „Roku Henryka Sienkiewicza'”, w związku ze 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pisarza.
Spotkanie z okazji „Narodowego Czytania”, które zostało zorganizowane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną, Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji oraz Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy DDK, rozpoczęło się od wysłuchania utworu muzycznego pt. „Quo vadis, domine” w wykonaniu Michała Bajora. Następnie wszystkich zgromadzonych powitała Dyrektor Ewa Drzazga, a także zapoznała wszystkich z przesłaniem Prezydenta RP skierowanym do organizatorów i uczestników tegorocznego „Narodowego Czytania”.
Uczestnicy czytali fragmenty wielkiego dzieła Henryka Sienkiewicza w strojach nawiązujących do akcji powieści, które wprowadzały atmosferę z lat 63-66 n.e.
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentowała Krystyna Guzik Prezes Stowarzyszenia wraz z słuchaczami: Heleną Siepiora, Marią Niemiec, Bożeną Kupiec, Andrzejem Drzazga, Ryszardem Siepiora i Aleksandrem Zdanowskim.
Na zakończenie, lektorzy wykonali pamiątkowe zdjęcie, a uczestnicy, którzy przynieśli ze sobą własne książki „Quo vadis” otrzymali okolicznościowy stempel przesłany do Powiatowej Biblioteki Publicznej przez Kancelarię Prezydenta RP.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
W ubiegłym roku, 5 września, Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 10 godzin powieść Prusa czytali znani aktorzy. W całej Polsce „Lalkę” przeczytano w ponad 1600 miejscowościach.