17 września 2019 r. 30-osobowa grupa słuchaczy UTW uczestniczyła w ciekawym przedsięwzięciu, realizowanym w ramach projektu „Dąbrowski Senior Aktywny w Małopolsce”. Był to spacer z kijami nordic walking do tzw. „Okopów Szwedzkich”, znajdujących się w pobliżu byłego dworu rodziny Konopków w Brniu - na terenie gminy Olesno. Trasa wędrówki wiodła najpierw poprzez park dworski a następnie polną drogą do widocznej z oddali kępy drzew i krzewów. Wyłoniły się z niej pozostałości starej, ziemno-murowanej fortyfikacji w kształcie sporego pięciokąta o powierzchni około 2 ha z bastionami w każdym rogu. Do naszych czasów zachowała się murowana kazamata i pozostałości fortyfikacji ziemnych. Całość otacza /wyschnięta obecnie i zarośnięta/ fosa o zróżnicowanej szerokości - od 3 do 10 m. Z opisu- znajdującego się przy wejściu na teren obiektu – wynika, że najprawdopodobniej pochodzi on z XVII wieku i może być kojarzony z okresem potopu szwedzkiego. Brak jednak solidnej dokumentacji historyczno - naukowej na ten temat.
Spacer zakończył się w Zespole Pałacowo – Ogrodowym w Brniu, w którym obecnie ma swoją siedzibę Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji oraz Biblioteka Powiatowa. Na zmęczonych piechurów czekał poczęstunek w postaci smacznego bigosu, kawy, herbaty, soków i ciasta. Biesiada przy stole przekształciła się w spotkanie integracyjne z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich w Podborzu i było okazją do bliższego, wzajemnego poznania się oraz wymiany spostrzeżeń na temat działalności w swoich społecznościach lokalnych.
Prezes UTW Krystyna Guzik przybliżyła zebranym charakter i zakres działań podejmowanych przez dąbrowskich seniorów w środowisku i podziękowała gospodarzom obiektu za możliwość zorganizowania właśnie tutaj tego spotkania. Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Podborzu Kinga Walczak opowiedziała o efektach inicjatyw podejmowanych przez KGW na rzecz mieszkańców swojej miejscowości. Dyrektor Centrum Polonii Małgorzata Bułat wyraziła zadowolenie z dotychczasowej współpracy z dąbrowskimi seniorami oraz społecznością Podborza, deklarując także otwartość na kolejne wspólne przedsięwzięcia. Samorząd lokalny reprezentowała Teresa Rygielska – sołtys wsi Breń a zarazem wiceprezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury.
Spacer tematyczny do obiektu historycznego połączony ze spotkaniem integracyjnym z przedstawicielami lokalnej społeczności gminy Olesno, przyczynił się do poszerzenia wiedzy seniorów o regionie, wyzwolił w uczestnikach wycieczki poczucie tożsamości narodowej oraz wzmocnił więź emocjonalną z najbliższą małą ojczyzną – jaką dla mieszkańców miasta, gminy i powiatu jest Powiśle Dąbrowskie.
Projekt „Dąbrowski Senior Aktywny w Małopolsce” realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.