Atrakcyjna, edukacyjna wyprawa za Wisłę

6 lipca br. 45-osobowa grupa dąbrowskich  seniorów uczestniczyła w studyjnym wyjeździe do Wiślicy i Rytwian w Województwie Świętokrzyskim.

Powitanie lata w Belerycie

Seniorzy ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury spotkali się 25 czerwca na polanie w lesie Beleryt,  podczas biesiady integracyjnej pn. „Noc Świętojańska”

Przy pięknej pogodzie, na łonie natury, wokół płonącego ogniska - w tę „sentymentalną podróż do przeszłości” - przypomniano starodawne zwyczaje i obrzędy związane z letnim przesileniem, jakie towarzyszyły kiedyś ludom słowiańskim, ze szczególnym uwzględnieniem polskich tradycji. Odbyło się także poszukiwanie – w pobliskim lesie - ukrytego skarbu oraz kwiatu paproci, był także konkurs wianków z ziół i kwiatów.  Podczas pieczenia kiełbasek nad ogniskiem, przy akompaniamencie kapeli podwórkowej „Wiarusy” rozlegał się śpiew znanych, lubianych piosenek ludowych i biesiadnych.

WYJAZD STUDYJNY DO BIECZA

18 czerwca br. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury zwiedzili kolejny piękny zakątek Małopolski.

ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI TARNOWA

13 czerwca br. 22-osobowa grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Tarnowa w ramach warsztatów historycznych „Spotkania z historią”.

Ubaw „po pachy” w teatrze tarnowskim

Sobotni wieczór /7 czerwca br./  22-osobowa grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury spędziła  w wyjątkowo wesołym nastroju, oglądając na scenie Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie sztukę pt. „Mayday”.

„KRAKOWIACY i GÓRALE” - w Dębicy.

Na kolejne widowisko muzyczne do Dębicy w Miejskim Ośrodku Rekreacji i Sportu nikogo ze słuchaczy dąbrowskiego UTW nie trzeba było namawiać. Tym razem – 12 maja br. -  50-osobowa grupa seniorów obejrzała wodewil pt. „ Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”- wg libretta  Wojciecha Bogusławskiego i muzyki Jana Stefaniego. Dzieło to uważane jest za pierwszą polską operę narodową, która swoją premierę miała  230 lat temu. Na dębickiej scenie w barwnym przedstawieniu  wystąpiło łącznie około 120 osób – głównie artystów-amatorów, miłośników śpiewu i tańca,  przy akompaniamencie ponad 50-osobowej orkiestry.

UTW - muzycznie, wiosennie i romantycznie - w Kielcach.

19.04.2024 r. 50-osobowa grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury spędziła atrakcyjny czas w Kielcach.

Głównym celem wyjazdu był wieczorny koncert w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga. Wiosenne popołudnie dąbrowscy seniorzy spędzili w Alei Sław, spacerując wzdłuż parkowej ścieżki z popiersiami znanych postaci z życia kulturalnego Polski i świata.

„Radiofoniczna nostalgia” - w byłej synagodze.

26.03.2024 r. grupa seniorów z UTW zwiedziła niezwykłą wystawę w Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej. Wystawa zatytułowana „Radio- nostalgia” zapoznaje zwiedzających z początkami radiofonii oraz pionierami tego odkrywczego wynalazku, a także prezentuje radioodbiorniki z lat dwudziestych i trzydziestych XX w. oraz polskie odbiorniki radiowe z lat 1946-1966 z kolekcji Ks. Ryszarda Piaseckiego- rodowitego dąbrowianina.

Bogata kolekcja i dbałość o każdy z prezentowanych modeli świadczą o wielkiej pasji jej właściciela, wieloletniego dyrektora Radia RDN i proboszcza jednej z dębickich parafii, obecnie na zasłużonej emeryturze.

Z A W I A D O M I E N I E

W oparciu o § 23 Statutu Stowarzyszenia Zarząd Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury zwołuje zwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, które odbędzie się dnia 09 kwietnia 2024 r. ( wtorek ) o godz. 16:00 w sali kina Dąbrowskiego Domu Kultury z następującym porządkiem obrad:

„STRYJ PRZYJECHAŁ !”...do teatru w Niecieczy

Niedzielny wieczór 17. marca br. był dla 23-osobowej grupy słuchaczy dąbrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pełen pozytywnych przeżyć i różnorodnych wrażeń artystycznych. Wszystko to za sprawą udziału w spektaklu komediowym, wystawionym przez amatorski zespół Teatru im. Marii i Kazimierza Witkowskich w Niecieczy.

Tym razem na scenie została zaprezentowana jednoaktówka Władysława Koziebrodzkiego /1839 – 1893/  pt. „Stryj przyjechał”.

Dzień Kobiet 2024

W dniu 5 marca 2024 r.  Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury świętował zbliżający się Dzień Kobiet.

Wiceprezes Zarządu Marian Rzeźnik złożył Paniom życzenia, które uzupełnił  własnym wierszem, napisanym na tę okoliczność.  Andrzej Kupiec wręczył  Pani prezes Krystynie Guzik symboliczną różę.

Tego dnia z koncertem znanych i lubianych piosenek - dedykowanym wszystkim Paniom – wystąpiła Anna Zarzycka. To absolwentka, a aktualnie także nauczycielka I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej, dla której muzyka i śpiew jest piękną pasją i wielką miłością. Podczas występu wybrzmiały znane, przedwojenne szlagiery. Wokalistka przeplatała piosenki swoimi  refleksjami i poetycko-filozoficznymi sentencjami klasyków.

Spotkanie ze Starostą

27.02.2024 r.  - zamiast tradycyjnego wtorkowego wykładu na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury – w sali kina „sokół”  odbyło się spotkanie ze Starostą Dąbrowskim Lesławem Wieczorkiem.

Koncert pt. „OD WIEDNIA DO BUDAPESZTU”

W Tłusty Czwartek - 8 lutego 2024 roku - w Centrum Sztuki Mościce miało miejsce niezwykłe wydarzenie muzyczne. W ramach projektu  Województwa Małopolskiego pn. „Kultura dla Seniora”- pod patronatem honorowym Wicemarszałka Józefa Gawrona, odbył się koncert wspaniałych artystów z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Reżyserem a zarazem narratorem przedstawienia był Łukasz Lech, a wystąpili w nim znakomici soliści opery i operetki: Grażyna Brodzińska, Paulina Janczurak i Łukasz Milewski.

„Blisko ważnych spraw.”

6 lutego 2024 r. w sali kina „Sokół” odbyło się spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofem Kaczmarskim. Seniorzy z zainteresowaniem wysłuchali informacji włodarza miasta i gminy o zrealizowanych ostatnio inwestycjach a także planach rozwoju naszej małej ojczyzny na najbliższe lata.

„PO KOLĘDZIE...” - w NIECIECZY

28.01.2024r. słuchacze naszego UTW spędzili kolejny już wspaniały wieczór w Teatrze im. Marii i Kazimierza Witkowskich w Niecieczy. Był to koncert kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych zatytułowany „TEJ NOCY W BETLEJEM”, który składał się z występu dzieci  Publicznego Katolickiego Zespołu Szkół i Przedszkola w Niecieczy prowadzonego przez nauczyciela Marka Piekuta oraz dobrze znanych w okolicy wokalistów jak: Katarzyna Miękina, Agnieszka Wałaszek, Mieczysław Tarczoń i Łukasz Przetak. Artystom akompaniował zespół muzyczny „BRUK BAND” pod kierownictwem Jana Sanka, który także zaprezentował na scenie swój kunszt wokalny.

Informacja o realizacji projektu „Aktywni nie liczą lat”

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury realizuje od dnia 20.08.2023 r. dwuletni projekt „ Aktywni nie liczą lat” w ramach zadania publicznego Województwa Małopolskiego w obszarze działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym pn. „Aktyny Senior”.

W ramach projektu w 2023 r. zorganizowano:

- 5 wykładów o różnej tematyce ( np. "Savoir – vivre i etykieta w życiu codziennym”, „Eliza Orzeszkowa”, „Słowacki - znany, nieznany”) w których uczestniczyło średnio po 42 osoby. Wykłady odbywały się w sali kinowej Dąbrowskiego Domu kultury, udostępnionej UTW bezpłatnie,

Spotkanie integracyjne

W sobotni zimowy wieczór 9 grudnia 2023 r. w restauracji „Powiśle” odbyło się integracyjne spotkanie członków Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście - Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej Mariola Smolorz wraz z Zastępcą Dagmarą Jedynak oraz Agata Kaczor Inspektor Referatu Spraw Administracyjnych i Organizacyjnych Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Koncert Patriotyczny w Niecieczy

19 listopada 2023 r. 50-osobowa grupa słuchaczy naszego UTW wysłuchała pięknego  niepodległościowego koncertu  - zatytułowanego „WSPOMNIEŃ ŚLAD”- przygotowanego przez artystów z Teatru im. Marii i Kazimierza Witkowskich w Niecieczy.

Pieśni patriotyczne i znane piosenki wojskowe stanowiły pretekst do przypomnienia trudnej drogi do wolności naszej Ojczyzny. Przedstawił  ją prowadzący koncert Edward Prażuch. Wystąpili dobrze znani w Niecieczy wokaliści: Katarzyna Miękina, Agnieszka Wałaszek, Katarzyna Kucia-Kuśmierska, Mieczysław Tarczoń i Łukasz Przetak.

Seniorzy z UTW w Szczucinie

Realizując kolejne zadanie z projektu pn. „Aktywni nie liczą lat”, 15-osobowa grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Szczucina, który odbył się w ramach warsztatów historycznych.

KONCERT „PIEŚŃ WIECZORNA” W OŚRODKU SPOTKANIA KULTUR

W dniu 12.11.23 r.  w byłej synagodze w Dąbrowie Tarnowskiej miało miejsce wspaniałe wydarzenie muzyczne, zatytułowane „Ownt lid – Wieczorna pieśń”.

Wyjazd studyjny dąbrowskiego UTW do Krakowa

18 października br. 50-osobowa grupa członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury spędziła cały jesienny dzień w przepięknym – o każdej porze roku – Krakowie.

Inauguracja roku akademickiego 2023/2024

Odśpiewaniem „Gaudeamus igitur” i przemówieniem prezes Zarządu UTW, Krystyny Guzik rozpoczęła się uroczysta inauguracja kolejnego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Dąbrowie Tarnowskiej, który cieszy się ogromną i niesłabnącą popularnością wśród seniorów. Co najmniej 80 studentów UTW i wielu zaproszonych gości (w tym samorządowców) zgromadziła uroczysta inauguracja roku akademickiego dąbrowskiego uniwersytetu dla seniorów.

IV SPARTAKIADA DĄBROWSKICH SENIORÓW

Stało się już piękną tradycją, że seniorzy ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury żegnają lato aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu - Spartakiadą pn. „Srebrny Liść Dębu”.

W tym roku była to już czwarta edycja tego wydarzenia, która w dn.21 września br. na stadionie w Dąbrowie Tarnowskiej zgromadziła  40-osobową grupę członków dąbrowskiego UTW.   Po wspólnych ćwiczeniach rozgrzewających i rozciągających przeprowadzono kilka konkurencji, podczas których seniorki i seniorzy wykazywali się zręcznością, zwinnością ruchową, szybkością, kondycją, sprytem i koncentracją. Po zakończeniu rywalizacji był poczęstunek oraz wręczenie dyplomów i nagród dla najlepszych zawodników  w poszczególnych konkurencjach.

Relaks i wypoczynek w Iwoniczu -Zdroju

W dniach od 10 do 16 września br. grupa 44 osób ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła   w rekreacyjnym pobycie w Sanatorium „Pod Jodłą” w Iwoniczu -Zdroju.

Seniorzy korzystali z zabiegów, poznawali atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo zakątki Podkarpacia, integrowali się podczas spacerów, wycieczek oraz potańcówek.

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

W sobotnie popołudnie 9 września 2023 r. grupa członków naszego Uniwersytetu uczestniczyła w - kolejnej już - lokalnej odsłonie Narodowego Czytania, które odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie.Lektura, którą w tym roku do Narodowego Czytania wybrał prezydent Polski Andrzej Duda, to „Nad Niemnem”. Ta najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej powstała ponad 135 lata temu.

Biesiada integracyjna

Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych w dn. 29 sierpnia 2023 r.w godzinach popołudniowych, seniorzy ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury przeprowadzili plenerową biesiadę integracyjną na terenie polany rekreacyjnej w lesie Beleryt.

Zgodnie z jej tytułem- „Sentymentalna podróż do przeszłości” - przewidziano wiele atrakcji, lecz ze względu na niepogodę, nie wszystkie udało się przeprowadzić. Dobry humor towarzyszył jednak wszystkim podczas pieczenia kiełbasek na ognisku oraz biesiadowania w kręgu znajomych i wspólnego śpiewania znanych z dzieciństwa piosenek.

UTW na Koncercie Andre Rieu

Sobotni wieczór - 26 sierpnia br. – seniorzy z dąbrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spędzili w bardzo radosnej, a momentami wzruszającej atmosferze wspaniałej uczty muzycznej, dzięki uczestnictwu w retransmisji koncertu Andre Rieu zatytułowanemu „Miłość mieszka pośród nas”.

Kolejny projekt UTW

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury będzie realizowało kolejny już projekt. Tym razem jest to 2 - letni projekt pn. „Aktywni nie liczą lat”, realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

   W ramach projektu zaplanowano następujące działania:

- 16 wykładów z różnych dziedzin nauki,

- lektoraty z języka angielskiego i niemieckiego,

- warsztaty historyczne,

- udział w transmisji  spektaklu operowego lub koncertu,

- wyjazd do teatru do Krakowa lub Kielc,

- warsztaty taneczne,

- zajęcia sportowo rekreacyjne na sali gimnastycznej,

- zajęcia sportowo rekreacyjne w wodzie, - biesiada integracyjna.

UTW na koncercie symfonicznym

W dn. 5.08.2023r.  grupa członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury miała okazję do wysłuchania pięknego koncertu muzyki symfonicznej w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.   W sobotni wieczór w tym pięknym, nowoczesnym obiekcie wystąpiła z koncertem Młodzieżowa  Akademicka Orkiestra Symfoniczna  MASO z Charkowa. Muzykami Orkiestry  są najlepsi młodzi muzycy z całej Ukrainy.  W obliczu rozpętanej w Ukrainie wojny muzycy zostali zaproszeni do Lusławic (obecnie siedzibę mają w Katowicach), aby odnaleźć warunki do dalszej pracy artystycznej.  Orkiestra z powodzeniem  koncertuje w Polsce.

UTW – rekreacyjnie i pro-zdrowotnie w Bochni

22 lipca br. członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyli w rekreacyjnym, pro-zdrowotnym pobycie w Kopalni Soli w Bochni.  Podzieleni na dwie 20-osobowe grupy seniorzy zjechali prawdziwą górniczą windą w podziemia i na głębokości około 300 metrów przemierzali wraz z przewodnikami korytarze, komory i wyrobiska, zapoznając się z historią, procesem eksploatacyjnym oraz legendami związanymi z najstarszą w Polsce kopalnią soli - obecnie już zabytku wpisanego na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie kopalni było nie tylko atrakcyjną rozrywką, lecz także doskonałym „zabiegiem inhalacyjnym”, gdyż -dzięki podziemnym pokładom soli - panuje tam wyjątkowy, leczniczy mikroklimat, który korzystnie wpływa na organizm, szczególnie na układ oddechowy.

DĄBROWSCY SENIORZY W LASKOWEJ

Realizując jedno z zadań projektu pn. „Senior na szlaku kultury” - 45-osobowa grupa członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury – uczestniczyła w bardzo interesujących warsztatach rękodzielniczych w Zagrodzie na Jędrzejkówce, w miejscowości Laskowa.

W BYŁEJ SYNAGODZE - O KULTURZE ŻYDOWSKIEJ

W niezwykle interesujących zajęciach - w formie warsztatów z kultury żydowskiej - miała okazję uczestniczyć grupa seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury. Spotkanie odbyło się 22 czerwca 2023r. w byłej synagodze, gdzie obecnie mieści się Ośrodek Spotkania Kultur. Przeprowadził je Dyrektor DDK a zarazem zarządzający obiektem Paweł Chojnowski. Po wprowadzeniu w zagadnienia związane z szeroko pojętym tematem judaizmu, uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na grupy, które miały za zadanie wypisać oraz skomentować potem różne skojarzenia wiążące się z wybranymi tematami. Podczas prezentacji- przedstawiciele poszczególnych grup zapoznali wszystkich z efektami zespołowej pracy.

Z wizytą w Sejmie

Na zaproszenie Pani Poseł na Sejm RP Anny Pieczarka  seniorzy naszego UTW zwiedzili siedzibę Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Zwiedzanie było z przewodnikiem.

Dąbrowski UTW na atrakcyjnej wycieczce w Warszawie

24 maja 2023 r. 40-osobowa grupa seniorów ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w autokarowym wyjeździe do stolicy.

DĄBROWSCY SENIORZY NA KONFERENCJI W KRAKOWIE

Realizując nowy projekt pn. „Seniorzy - zdrowi i pełni energii” grupa 20 osób z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w konferencji zorganizowanej przez Departament Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania  i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego pn.: „Zdrowie w centrum uwagi – Małopolska Konferencja Profilaktyki i Zdrowia”, która odbyła się w dniu 17 maja 2023 roku  w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Propozycje UTW dla seniorów

Z radością informujemy, że  Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury będzie realizował w 2023 r. 3 projekty:

1. Projekt pt. „Senior na szlaku kultury” realizowany w ramach zadania publicznego Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury  pn. „Mecenat Małopolski – I edycja”.  Kwota dofinansowania 20 000 zł. W ramach projektu zaplanowano:

-  wykłady z literatury, historii, sztuki,

-  warsztaty "Spotkania z filmem",

- warsztaty z kultury żydowskiej – „Tradycje żydowskie”,

- wyjazd do Zagrody na Jędrzejkówce w  miejscowości Laskowa połączony z przeprowadzeniem 2 rodzajów warsztatów  z rękodzielnictwa : lalki motanki i wianki wykonane z siana, 

Walne Zebranie Członków

W dniu 25 kwietnia 2023r. w sali kina „Sokół” odbyło się zwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury.

Z A W I A D O M I E N I E

W oparciu o § 26 Statutu Stowarzyszenia Zarząd Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury zwołuje zwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, które odbędzie się dnia 25 kwietnia 2023 r. ( wtorek ) o godz. 16:15 w sali kina Dąbrowskiego Domu Kultury z następującym porządkiem obrad:

Koncert dla Pań w Dąbrowskim Domu Kultury

7 marca 2023 r - w przeddzień Dnia Kobiet – odbył się koncert adresowany wszystkim Paniom w wykonaniu utalentowanej młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej.

Dąbrowscy seniorzy w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

W niedzielny wieczór 5. marca w dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbył się mistrzowski recital wieńczący VI Festiwal i Konkurs Pianistyczny „Piano e Forte”. Był to piękny koncert z muzyką Fryderyka Chopina, Józefa Elsnera, Józefa Krogulskiego, Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Witwickiego - w wykonaniu znakomitych artystów: Ewy Biegas (sopran), Tomasza Jarosza (baryton), Marka Polańskiego(skrzypce), Katarzyny Drogosz (fortepian historyczny), Grzegorza Biegasa (fortepian) i muzyków Arte dei Suonatori.

W tej muzycznej uczcie wzięła także udział grupa 22 osób z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Dąbrowie Tarnowskiej.

Kulturalny wieczór UTW w Mościcach

W niedzielę, 26 lutego 2023 roku, w Centrum Sztuki Mościce odbył się koncert Chóru i Orkiestry RONDINE pod tytułem „Herbatka u Starszych Panów”. 40 osobowa grupa seniorów z dąbrowskiego UTW miała okazję wysłuchania i obejrzenia pięknej realizacji artystycznej w wykonaniu artystów na scenie Centrum Sztuki Mościce. Tym razem zabrzmiały nietuzinkowe aranżacje piosenek Kabaretu Starszych Panów przygotowane przez Bartłomieja Szułakiewicza.  Było to drugie po premierowych „Melodiach wolności” wydarzenie artystyczne, przesycone - tym razem - tematami ludowymi. Publiczność usłyszała takie przeboje, jak: „Addio pomidory”, „Herbatka”, „Na całej połaci śnieg”, „Tanie dranie” czy „Piosenka jest dobra na wszystko”. Chór i Orkiestrę RONDINE poprowadziła Katarzyna Wrona

„KOLĘDO, LEĆ!”

W niedzielne popołudnie - 22 stycznia 2023 r. - 40-osobowa grupa słuchaczy dąbrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyła w pięknym wydarzeniu kulturalnym – koncercie kolęd w teatrze im. Marii i Kazimierza Witkowskich w Niecieczy.

PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE OPŁATKOWE UTW

14 grudnia 2022 r. członkowie Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyli w przedświątecznym spotkaniu wigilijnym, które odbyło się w restauracji „Powiśle”.

Prezes Krystyna Guzik złożyła wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne, które uzupełnił swoim okolicznościowym wierszem wiceprezes Marian Rzeźnik. Obrzędową część łamania się opłatkiem wraz z tradycyjnymi modlitwami przeprowadził Ryszard Siepiora. Życzenia złożył również – uczestniczący w spotkaniu – Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Paweł Chojnowski.

Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej Janiny Mikos

26.11.2022r. w Dąbrowskim Domu Kultury miała miejsce wspaniała uroczystość. Koleżanka z Uniwersytetu Trzeciego Wieku - JANINA MIKOS – świętowała jubileusz 50-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej.  Wydarzeniu towarzyszył wernisaż ikon i malarstwa olejnego Jubilatki.

JANINA MIKOS -  nauczycielka, plastyczka, organizatorka i uczestniczka licznych konkursów plastycznych, wystaw. Specjalizuje się w malarstwie olejnym pejzażu i martwej natury, a od 2008 roku w kręgu Jej artystycznych zainteresowań pojawiła się ikona bizantyjska, a także ikona nowoczesna.

Tego wieczoru JANINA MIKOS została odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej, przyznanym przez Ministra Edukacji i Nauki. Odznaczenie wręczyła  Jubilatce Pani Małgorzata Wassermann, posłanka na Sejm RP.

Podsumowanie projektu pn. "Dąbrowscy seniorzy - zdrowie, radość, sens"

19.11.2022 r. w sali kina „Sokół” odbyło się podsumowanie projekt pn.„Dąbrowscy seniorzy- zdrowie, radość, sens” realizowanego w 2022 roku przez Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury przy wsparciu finansowym Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W uroczystości  uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, zaprzyjaźnione osoby, które w różnej formie wspierają działalność stowarzyszenia, słuchacze UTW W Tarnowie, licznie przybyli słuchacze dąbrowskiego UTW oraz Urszula Skórka  reprezentująca media. Po powitaniu licznie zgromadzonych gości, część oficjalną uroczystości poprowadzili: prezes UTW Krystyna Guzik i dyrektor DDK Paweł Chojnowski.

PATRIOTYCZNY KONCERT w NIECIECZY

W niedzielny wieczór 13. listopada 2022 r. 50-osobowa grupa słuchaczy naszego UTW uczestniczyła we wspaniałym niepodległościowym koncercie przygotowanym przez artystów z Teatru im. Marii i Kazimierza Witkowskich w Niecieczy.

„UTW dla Dąbrowskich Seniorów” - realizacja projektu

W 2022 roku Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury realizowało 2 część projektu ”UTW dla Dąbrowskich Seniorów”  przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Projekt obejmował swoim zakresem działania dla seniorów związane z: edukacją w różnych obszarach, promocją zdrowego stylu życia, rozwijaniem pasji i zainteresowań, oraz ich rozwojem  w dziedzinie kultury wyższej  . W/w działania ujęte zostały w 3 blokach tematycznych: I Edukacja dla seniora, II Zdrowy i aktywny  senior, III  Kultura blisko seniora.

I Edukacja dla Seniora

~ DĄBROWSKI UTW w TEATRZE „STU” ~

W dniu 16.11.2022r. seniorzy ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury spędzili kulturalny wieczór w krakowskim teatrze STU.

„Błękitne krewetki”- to spektakl wyreżyserowany przez Krzysztofa Jasińskiego z udziałem dwóch aktorek- Beaty Rybotyckiej i Alicji Wojnowskiej. Autor tekstu – Jacek Cygan – bawi widzów ciekawymi zestawieniami postaci, i sytuacji, przekonując, że w życiu - podobnie jak w dobrze skrojonej sztuce teatralnej – najciekawsze są zaskakujące zwroty akcji. Jacek Cygan jest także twórcą tekstów piosenek, stanowiących integralną część spektaklu, do których muzykę skomponowali znakomici artyści – między innymi: Maciej Muraszko, Grzegorz Turnau, Piotr Rubik, Ryszard Rynkowski, Stanisław Sojka, Seweryn Krajewski, Romuald Lipko.

Historia Zubrzycy

Początki tego pierwszego w powojennej Polsce muzeum pod otwartym niebem sięgają daleko wstecz, do lat 30-tych XX wieku. Wtedy to zacni potomkowie sołtysio-szlacheckiego rodu orawskiego Moniaków przekazali na rzecz Skarbu Państwa pozostałą cząstkę swojej ojcowizny. Byli to Joanna z Łaciaków Wilczkowa i jej brat, na stałe mieszkający już w Budapeszcie - Aleksander (a właściwie Sándor Lattyak). To ich starodawne dworskie osiedle z zachowanym siedemnastowiecznym małym parkiem otoczonym potokami, w nieregularnym układzie, z widoczną w dalszym planie sylwetką Babiej Góry, robiło niesłychane wrażenie na każdym przybyszu.

Wycieczka UTW do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej

26 września br. 40-osobowa grupa członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Zubrzycy Górnej, gdzie zlokalizowany jest Orawski Park Etnograficzny a w nim skansen, prezentujący dawne życie i kulturę etnicznej społeczności Orawian.

INAUGURACJA NOWEGO ROKU AKADEMICKIEGO 2022/2023

Chociaż studenci wyższych uczelni jeszcze odpoczywają, słuchacze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury w dniu 20 września br. zainaugurowali już nowy rok swojej działalności.

Do sali kina „Sokół” przybyła liczna - bo ponad 60-osobowa - grupa studentów-seniorów, których przywitała prezes Zarządu UTW Krystyna Guzik wraz z gospodarzem obiektu dyrektorem DDK Pawłem Chojnowskim. Aby tradycji stało się zadość, wszyscy zebrani wysłuchali hymnu „GAUDEAMUS IGITUR”.

III Spartakiada dąbrowskiego UTW

Zgodnie z powiedzeniem: „W zdrowym ciele – zdrowy duch!” seniorzy ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury przeprowadzili w dniu               13 września 2022r. trzecią już edycję Spartakiady „Srebrny Liść Dębu”.

W pogodne wrześniowe popołudnie na stadionie MLKS „Dąbrovia” ponad 30-osobowa grupa członków dąbrowskiego UTW – po krótkiej rozgrzewce - rywalizowała w pięciu sportowych konkurencjach: bieg na 60m., zręcznościowy tor przeszkód, rzut do celu, hula-hoop i skakanka.

NARODOWE CZYTANIE – 2022

W sobotnie popołudnie 3 września 2022 r. grupa członków naszego Uniwersytetu uczestniczyła w - kolejnej już - lokalnej odsłonie Narodowego Czytania, które odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie. Lekturą tegorocznej edycji – przebiegającej pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej - były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Rozpoczynając lokalne święto poezji - dyrektor instytucji Małgorzata Morawiec odczytała przesłanie, które Prezydent RP Andrzej Duda skierował do uczestników akcji:

Seniorzy z dąbrowskiego UTW - „u wód” - w Nałęczowie.

W dniach od 22 do 27 sierpnia 2022 r. 38-osobowa grupa członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w tygodniowym turnusie wypoczynkowym w Uzdrowisku Nałęczów .

Dąbrowscy seniorzy na edukacyjnej wycieczce w Ciężkowicach

W sobotę 6. sierpnia 2022 r. 36-osobowa grupa członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w wyjeździe studyjnym na Pogórze Ciężkowickie.

UDANA WYCIECZKA DĄBROWSKICH SENIORÓW DO ZAMOŚCIA

W sobotę 9. lipca 40-osobowa grupa członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w całodniowym wyjeździe studyjnym do perły polskiego Renesansu - pięknego Zamościa.

Biesiada „Noc Świętojańska –sentymentalna podróż do przeszłości.”

21 czerwca 2022 roku - w pierwszy dzień astronomicznego lata - liczna grupa członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury spotkała się na terenie ośrodka rekreacyjnego w lesie Beleryt, by w plenerze - w otoczeniu pięknej przyrody - powitać lato.

SENIORZY Z DĄBROWSKIEGO UTW W TEATRZE

17 czerwca 2022 r. dwudziestoosobowa grupa członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury obejrzała na małej scenie tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego spektakl pt. „Kantata na cztery skrzydła”.

Popandemiczne ożywienie w dąbrowskim UTW

Ze względu na blisko dwuletnie obostrzenia pandemiczne Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury zmuszone było do ograniczenia swojej działalności.

„DŹWIĘKI MUZYKI” w Dębicy

Sobotni wieczór - 7 maja 2022r.- grupa 45 seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury spędziła w bardzo atrakcyjny i kulturalny sposób.                        

Informacja o Lwowskim UTW

Dzień dobry,

przesyłam filmik - poniżej link -  który przekazała p. prezes Lwowskiego UTW z rozdania paczek żywnościowych z okazji Świąt Wielkanocnych,  zakupionych ze środków  przekazanych  przez OFS UTW.

https://m.youtube.com/watch?v=UKA77vekD7Q&feature=share

Pozdrawiam serdecznie

Wiesława Borczyk

WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW DĄBROWSKIEGO UTW

26 kwietnia 2022 r. w sali kina „Sokół” odbyło się zwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury. Posiedzenie otworzyła i powitała wszystkich zebranych  Prezes Zarządu Krystyna Guzik, która  również przedstawiła regulamin zebrania- /przyjęty jednogłośnie/.  Poinformowała, że w związku z upływem kadencji obecnych władz , podczas zebrania zostaną wybrane nowe władze   Stowarzyszenia.

Zebranie zaszczycił swoją obecnością Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski.

Przewodniczącym zebrania wybrany został Andrzej Drzazga a sekretarzem Maria Gdowska.

Z A W I A D O M I E N I E

              W  oparciu  o  § 26  Statutu  Stowarzyszenia  Zarząd   Stowarzyszenia Uniwersytet  Trzeciego  Wieku  przy  Dąbrowskim  Domu  Kultury  zwołuje  zwyczajne  Walne  Zebranie  Członków  Stowarzyszenia, które odbędzie się  dnia  26  kwietnia   2022 r. ( wtorek ) o  godz. 15.30  w sali kinowej  Dąbrowskiego  Domu  Kultury , ul. Kościuszki 11, z  następującym  porządkiem  obrad:

1.    Otwarcie  obrad  Walnego  Zebrania  Członków,

2.    Przyjęcie  protokołu  z  poprzedniego  Walnego  Zgromadzenia  Członków,

3.    Przyjęcie  regulaminu  Walnego  Zebrania  Członków,

4.    Wybór  Przewodniczącego  Walnego  Zebrania  Członków,

5.    Wybór  Sekretarza  Walnego  Zebrania  Członków,

Pomoc dla seniorów z Ukrainy

W imieniu Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku serdecznie

dziękuję wszystkim Prezesom, Dyrektorom, Koordynatorom oraz Słuchaczom/Słuchaczkom

Uniwersytetów Trzeciego Wieku za duże zainteresowanie i aktywne zaangażowanie się w pomoc

obywatelom Ukrainy, w obliczu wojny trwającej w tym kraju.

Rekomendujemy również, aby w miarę możliwości w ramach działalności Uniwersytetów Trzeciego

Wieku organizowane były spotkania integracyjne Słuchaczy z Seniorami z Ukrainy, którzy przebywają w

Waszym mieście/gminie. Można również przygotować dodatkowy plan zajęć, który realizowany będzie

UTW dla Dąbrowskich Seniorów - druga część projektu

Nasz Uniwersytet będzie realizował w 2022 r. drugą część  projektu pn. „UTW dla Dąbrowskich Seniorów”  przy wsparciu finansowym  Województwa  Małopolskiego.

W ramach projektu na 2022 rok zaplanowano następujące działania:

- 12 wykładów z różnych dziedzin nauki,

- lektoraty z języka angielskiego i niemieckiego,

- udział w  transmisji  spektaklu operowego,

- wyjazd do teatru do Tarnowa,

- wyjazd studyjny  do Zamościa,

- ćwiczenia na sali gimnastycznej lub w plenerze,

- ćwiczenia w wodzie.

Wyjazd do Nałęczowa

Planujemy zorganizować wyjazd do Sanatorium do Nałęczowa.

Planowany termin 22.08.2022 r. do 27.08.2022 r.

Do cen podanych poniżej dochodzić będzie koszt przejazdu i ubezpieczenia.

Osoby zainteresowane wyjazdem proszone są o kontakt w celu zarezerwowania miejsc do 15.02.2022 r.

Nałęczów to uzdrowisko z tradycjami. Specjalizuje się w leczeniu schorzeń kardiologicznych, ale pobyt  daje również możliwość leczenia dolegliwości narządów ruchu, poprawę kondycji całego organizmu, regeneracji sił fizycznych i psychicznych w stanach wyczerpania oraz chorób współistniejących tj. cukrzyca i otyłość.

UTW dla Dąbrowskich Seniorów

Od m-ca września 2021 r. Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury realizował  projekt pn.”UTW dla Dąbrowskich Seniorów” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Obejmował  on swoim zakresem działania dla seniorów związane z: edukacją w różnych obszarach, promocją zdrowego stylu życia, rozwijaniem pasji i zainteresowań, oraz rozwojem  w dziedzinie kultury wyższej  członków naszego Stowarzyszenia.

W ramach projektu:

1.Zorganizowano  6 wykładów o różnej tematyce:

W dniu 28.09.2021 r. wykład pt. "Koronawirus" wygłosił dr Michał Surynt.                                    

Muzyczne przeboje filmowe w Niecieczy

W niedzielne popołudnie 14.11.2021 r. dwudziestu-kilkuosobowa grupa członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w zorganizowanym wyjeździe do Teatru w Niecieczy.

Tym razem dąbrowscy seniorzy obejrzeli i wysłuchali pięknego koncertu patriotycznego pt. „Niezapomniane Pieśni Filmowe” w wykonaniu zespołu muzyczno-wokalnego firmy BRUK-BET. Gościnnie wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic.

Realizujemy kolejne projekty

Z przyjemnością informujemy, że Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury od miesiąca września 2021 roku realizuje  2 - letni projekt            pn. „UTW dla Dąbrowskich Seniorów” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

W ramach projektu zaplanowano następujące działania:

- 18 wykładów z różnych dziedzin nauki,

- lektoraty z języka angielskiego i niemieckiego,

- warsztaty rękodzielnicze (makrama, biżuteria),

- udział w 2 transmisjach  spektaklu operowego lub koncertu,

- wyjazd do teatru do Tarnowa.

- wyjazd studyjny  do Zamościa,

- ćwiczenia ruchowe  z elementami tańca,

- ćwiczenia na sali gimnastycznej lub w plenerze,

JUBILEUSZ X-LECIA STOWARZYSZENIA UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU przy DĄBROWSKIM DOMU KULTURY

W dniu 4 października 2021 roku Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury świętowało 10-lecie swojej działalności. Uroczystość połączona była z inauguracją nowego roku akademickiego 2021/2022. Na zaproszenie Zarządu UTW osobistym udziałem w uroczystości odpowiedzieli:

Jubileusz X-lecia działalności UTW przy DDK

Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury

serdecznie zaprasza wszystkich członków na uroczystość

Jubileuszu X-lecia działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury,

która odbędzie się 4 października 2021 roku o godz.16:00 w sali kinowej Dąbrowskiego Domu Kultury.

II Spartakiada Dąbrowskich Seniorów o „SREBRNY LIŚĆ DĘBU”

W dniu 11.09.2021 roku pomimo trudności związanych z pandemią, na dąbrowskim stadionie odbyła się  II Spartakiada Dąbrowskich Seniorów o „SREBRNY LIŚĆ DĘBU”.

Seniorzy startowali  w 5 konkurencjach:

- bieg na 60 metrów,

- zręcznościowy tor przeszkód,

- hula-hoop,

- slalom rowerowy,

-  rzut piłeczką do celu.

Zwycięzcami spartakiady zostali:

1.  W biegu na 60 metrów: - I miejsce - Irena Wiatr, II miejsce - Bernadeta Gondek, III miejsce – Barbara Kita,

2.  W zręcznościowym torze przeszkód:- I miejsce - Zdzisława Kwapień, II miejsce – Krystyna Guzik, III miejsce – Andrzej Drzazga,

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia

Z A W I A D O M I E N I E 

Seniorzy UTW w okresie pandemii

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku realizuje od 01.06.2020 r. projekt „Seniorzy UTW w okresie pandemii” współfinansowany przez Gminę Dabrowa Tarnowska. Kwota dofinansowania wynosi 6 000 zł. W związku z panującą pandemią, a tym samym koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa seniorom, planujemy zajęcia tylko na terenie Gminy Dabrowa Tarnowska  oraz część zajęć na powietrzu. W ramach projektu zorganizowane zostaną:  wykłady, zajęcia sportowo- rekreacyjne na krytej pływalni, sali gimnastycznej lub w plenerze, II Spartakiada Dąbrowskich Seniorów, 2 transmisje spektakli operowych lub koncertów oraz spotkanie integracyjne seniorów.

Od 07.06.2021 r.  rozpoczynamy zajęcia sportowo rekreacyjne.

Już jest ...

Już jest ... najnowszy numer biuletynu "dąbrowski Senior", a w nim ..... sami zobaczcie.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia naszej strony i pobrania biuletynu:

http://utwdt.pl/biuletyn-utw

 

 

  

Informacja dla słuchaczy UTW

Informujemy, że Zarząd UTW obniżył opłatę semestralną za I semestr roku akademickiego 2020/2021 z kwoty 50,00 zł na 30,00 zł. W tym roku semestr rozpoczął się dużo wcześniej , bo w m-cu sierpniu      ( tradycyjnie jest w październiku). Chcieliśmy wykorzystać czas, kiedy była zmniejszona zachorowalność na COVID-19, a tym samym obniżone rygory sanitarno- epidemiologiczne. Zajęcia, jakie były w tym okresie opisane są w artykule "UTW w czasie pandemii". Niezależnie od ilości zajęć, Zarząd musi uregulować płatności związane z utrzymaniem Stowarzyszenia (opłaty księgowe, ubezpieczenie, niektóre wykłady, stronę internetową, telefon, materiały biurowe itp.) Należność można uregulować wpłacając pieniądze na konto UTW nr. 27 9462 0003 2001 0003 3330 0001.

Wykłady online

Przesyłamy Państwu zaproszenie od Pani Wiesławy Borczyk - Prezes Sądeckiego UTW do zapoznania się z wykładami online przygotowanymi przez Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku.  Można również skorzystać z instrukcji wykonywania różnych zajęć rękodzielniczych.

Szanowni Państwo,

na stronie Sądeckiego UTW www.sutw.pl

znajdziecie Państwo m.in.:

· wykłady z zakresu medycyny i profilaktyki zdrowia, kultury i sztuki, historii, geografii, które, z uwagi na pandemię, zostały opracowane w formie prezentacji multimedialnej.

UTW w czasie pandemii

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury od ubiegłego roku realizuje  dwuletni projekt  „Dąbrowski  Senior Aktywny w Małopolsce” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. W 2020 roku , w związku z panującą pandemią  COVID - 19, Stowarzyszenie realizowało tylko te działania  projektowe,  które były bezpieczne dla seniorów, z zachowaniem obowiązujących przepisów dotyczących zapobiegania  rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Projekt obejmował swoim zakresem działania dla seniorów związane z edukacją w różnych obszarach, promocją zdrowego stylu życia, rozwijaniem pasji i zainteresowań.

W okresie od miesiąca marca br. zrealizowano szereg działań:

Z A W I A D O M I E N I E

Zarząd UTW wstrzymuje wszystkie zajęcia organizowane przez Stowarzyszenie w formie stacjonarnej ( tradycyjnej ) do odwołania. W najbliższym czasie uruchomimy część zajęć w trybie on-line.

O zmianach będziemy informować

Prosimy o uregulowanie opłat semestralnych i za udział w poszczególnych zajęciach, ponieważ musimy rozliczyć projekty i uregulować opłaty związane z działalnością Stowarzyszenia. Zajęcia prowadzone były od początku roku do połowy miesiąca marca , oraz od miesiąca czerwca do chwili obecnej.

Krystyna Guzik

Dąbrowscy seniorzy integracyjnie i na sportowo

Pomimo trudności związanych z pandemią, seniorzy ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury zorganizowali w dniu 26.09.2020 r. zawody sportowe. Była to I Spartakiada Dąbrowskich Seniorów o „SREBRNY LIŚĆ DĘBU”-  realizowana w ramach projektu "Dąbrowski Senior Aktywny w Małopolsce".

O pomoc w przeprowadzeniu spartakiady zostali poproszeni strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2083 im. gen. Mariana Kukiela w Dąbrowie Tarnowskiej.

Do zawodów zgłosiło się wiele osób, które starowały w następujących konkurencjach:

- bieg na 60 m.

- zręcznościowy tor przeszkód

- hula-hoop

- slalom rowerowy

-  rzut piłeczką do celu

Zwycięzcami spartakiady zostali:

Słuchacze dąbrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli nowy rok akademicki

Wcześniej niż zwykle, bo już 15 września 2020 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Dąbrowskim Domu Kultury rozpoczął nowy rok akademicki. To już kolejny rok działalności tego stowarzyszenia w Dąbrowie Tarnowskiej, które skupia w swoich strukturach ok. 130 słuchaczy.

Zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury w okresie pandemii.

W okresie pandemii w UTW odbyły się następujące zajęcia: wykłady, lektorat języka angielskiego i niemieckiego, zajęcia rękodzielnicze - dziewiarstwo, a także Walne Zebranie Członków UTW.

W galerii zdjęcia z tych wydarzeń.

Z A W I A D O M I E N I E

W  oparciu  o  § 26  Statutu  Stowarzyszenia  Zarząd   Stowarzyszenia Uniwersytet  Trzeciego  Wieku  przy  Dąbrowskim  Domu  Kultury  zwołuje  zwyczajne  Walne  Zebranie  Członków  Stowarzyszenia, które odbędzie się  dnia  30 czerwca  2020 r. ( wtorek ) o  godz. 16.30  w  sali Kina Dąbrowskiego Domu Kultury  z  następującym  porządkiem  obrad:

1.   Otwarcie  obrad  Walnego  Zebrania  Członków,

2.    Przyjęcie  protokołu  z  poprzedniego  Walnego  Zgromadzenia  Członków,

3.    Przyjęcie  regulaminu  Walnego  Zebrania  Członków,

4.    Wybór  Przewodniczącego  Walnego  Zebrania  Członków,

5.    Wybór  Sekretarza  Walnego  Zebrania  Członków,

Koronawirus - Ważne informacje

Podaję Państwu ważne informacje dotyczące zasłaniania ust i nosa, oraz prawidłowego zakładania i zdejmowania maseczek ( informacja  ze strony internetowej  Ogólnopolskiej Federacji UTW w Nowym Sączu).

Krystyna Guzik

P I L N E !

Zarząd UTW zawiesza wszystkie zajęcia odbywające się w ramach naszej

działalności do odwołania.

Krystyna Guzik - Prezes Zarządu

U W A G A

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla Seniorów. W trosce o zdrowie swoje i swoich najbliższych Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW, firma Adamed – Partner Tytularny OFSUTW i program Adamed dla Seniora zachęcają do zapoznania się z informacjami i zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego.

DZIEŃ KOBIET na UTW

10 marca 2020 r. - zamiast cotygodniowego wtorkowego wykładu w sali kina „Sokół” odbyło się uroczyste spotkanie poświęcone Paniom – słuchaczkom Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury.

Pilne. Zawieszenie zajęć.

Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury informuje słuchaczy, że wszystkie zajęcia organizowane przez Stowarzyszenie zostają zawieszone od dnia 12.03.2020 r do 25.03.2020 r. O zmianach będziemy przekazywać informacje.  Kontakt telefoniczny 667 202 570.

                                                                         Krystyna Guzik

                                                                         Prezes Zarządu

Karnawałowe spotkanie integracyjne słuchaczy UTW

W przedostatnią niedzielę tegorocznego karnawału – 16 lutego 2020 r. - seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury spotkali się na corocznej zabawie integracyjnej w restauracji Cristal Park. Rozpoczynając spotkanie - prezes Stowarzyszenia Krystyna Guzik - życzyła wszystkim pomyślności w całym roku oraz udanego wieczoru. Podczas biesiady przy obficie zastawionym stole były serdeczne rozmowy a także wesołe zabawy towarzyskie oraz konkursy, które przeprowadzili Krystyna Wentrych i Marian Rzeźnik.Królową Balu wybrana została Teodora Dorecka.

Wszystkim dopisywał dobry humor i spotkanie upłynęło w radosnej, serdecznej atmosferze.

Kolędowanie w Niecieczy

W niedzielne popołudnie 26 stycznia 2020 r. słuchacze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyli w pięknym koncercie „Gore Gwiazda" zorganizowanym w Teatrze im. Marii i Kazimierza Witkowskich w Niecieczy. Koncert kolęd i pastorałek przygotował Zespół Muzyczny i Soliści działający przy firmie BRUK - BET w Niecieczy.

Artyści zostali nagrodzeni przez publiczność gromkimi brawami.

KOLĘDOWANIE DLA SENIORÓW

21 stycznia 2020 r. późnym popołudniem uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 wystąpili w Ośrodku Spotkania Kultur ze specjalnym koncertem dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W różnorodnym repertuarze przeplatały się tradycyjne kolędy i góralskie nuty, a świątecznego nastroju dopełniała recytacja wierszy o tematyce bożonarodzeniowej.

W świątecznej atmosferze...

Słuchacze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury zorganizowali w dniu 17 grudnia 2019 r. w Domu Malarek w Zalipiu wyjazdowe przedświąteczne spotkanie integracyjne - tradycyjny Opłatek. Gości oraz seniorów powitała prezes stowarzyszenia Krystyna Guzik oraz Wanda Chlastawa – była dyrektor Domu Malarek.

Spotkanie Koła dyskusyjnego

Wprowadzenie do tematu :

„Ekologia- co ja mogę zrobić dla ochrony naszego środowiska naturalnego”.

Spotkanie dnia 06.12.2019 r. godz. 16:00 ,Sala konferencyjna, ul. Szpitalna 1.

Zaproszony specjalista pan Szymon Lichorobiec- ekodoradca UM Dąbrowa Tarnowska.

Papież Franciszek w encyklice Laudato Si zaproponował wprowadzenie "swoistego grzechu ekologicznego".

"Jeśli ludzie zanieczyszczają wody ziemi, jej tereny lądowe, powietrze, życie substancjami trującymi to wszystko to są grzechy"

"Zbrodnia przeciw naturze jest zbrodnia przeciw nam samym i grzechem przeciw Bogu"(LS8).

Z miasta na wieś - do teatru

W niedzielne popołudnie 17 listopada br. słuchacze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyli w pięknym koncercie patriotycznym zatytułowanym „TU JEST NASZA OJCZYZNA”, przygotowanym przez artystów-amatorów z Teatru im. Marii i Kazimierza Witkowskich w Niecieczy.

Dąbrowscy seniorzy ponownie w Operze Krakowskiej

9 listopada 2019 r. 50-osobowa grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w zorganizowanym wyjeździe do Opery Krakowskiej – tym razem - by podziwiać sceniczne dzieło sławnego włoskiego kompozytora Giacomo Pucciniego- „Cyganerię”.

Klub Dyskusyjny UTW

Inauguracyjne spotkanie Klubu Dyskusji UTW będzie miało miejsce w dniu 8.11.2019 r. /piątek/ w Hotelu Pielęgniarek o godz. 16:00. Na spotkaniu oprócz dyskusji pod roboczym tytułem "Bóg Incognito" - na podstawie artykułu Tomasza Halika w TP- poświęconego możliwym kierunkom rozwoju kościoła katolickiego w najbliższych latach, zostaną ustalone:

1. Tematy następnych pięciu spotkań.

2. Miejsce, godzina oraz dzień spotkań.

3. Organizacja spotkań/agenda.

                                                                                    Maria Tracz

                                                                                    Piotr Sacha

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020

W Dąbrowie Tarnowskiej także zabrzmiało „GAUDEAMUS IGITUR”W dniu 7 października 2019 r. nowy rok akademicki 2019/2020 zainaugurowali słuchacze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury.

DĄBROWSCY SENIORZY NA HISTORYCZNYCH ŚCIEŻKACH POWIŚLA DĄBROWSKIEGO

17 września 2019 r. 30-osobowa grupa słuchaczy UTW uczestniczyła w ciekawym przedsięwzięciu, realizowanym w ramach projektu „Dąbrowski Senior Aktywny w Małopolsce”. Był to spacer z kijami nordic walking do tzw. „Okopów Szwedzkich”, znajdujących się w pobliżu byłego dworu rodziny Konopków w Brniu - na terenie gminy Olesno. Trasa wędrówki wiodła najpierw poprzez park dworski a następnie polną drogą do widocznej z oddali kępy drzew i krzewów. Wyłoniły się z niej pozostałości starej, ziemno-murowanej fortyfikacji w kształcie sporego pięciokąta o powierzchni około 2 ha z bastionami w każdym rogu. Do naszych czasów zachowała się murowana kazamata i pozostałości fortyfikacji ziemnych. Całość otacza /wyschnięta obecnie i zarośnięta/ fosa o zróżnicowanej szerokości - od 3 do 10 m.

Z A P R O S Z E N I E

Zarząd Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury zaprasza wszystkich słuchaczy na uroczystą Inaugurację Roku Akademickiego 2019/2020, która będzie w dniu 07.10.2019 r. ( poniedziałek ) o godz. 16:30.

Wykład " Historia zapisana inaczej - wybrane motywy w malarstwie i piosenkach

Jacka Kaczmarskiego" wygłosi Paweł Chojnowski - dyrektor DDK, kustosz zbiorów muzealnych Ośrodka Spotkania Kultur, polonista.

NARODOWE CZYTANIE w Brniu

W dniu 7 września 2019 r. w Centrum Polonii - Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odbyła się ósma już edycja Narodowego Czytania pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. W tym roku wybrane zostały fragmenty z różnych nowel kilku polskich autorów: „Dobra pani” – E.Orzeszkowej, „Dym” - M. Konopnickiej, „Katarynka”- B. Prusa, „Sanatorium pod Klepsydrą” – B. Schulza, „Orka” - Wł. St. Reymonta, „Rozdziobią nas kruki i wrony” - S. Żeromskiego, „Sachem”- H. Sienkiewicza i „Pamiętniki Soplicy” - H. Rzewuskiego.

Prezydent R.P. Andrzej Duda – w liście skierowanym do Rodaków na tę okazję- napisał:

Turnus rehabilitacyjny w Truskawcu

Grupa 21 członków i sympatyków Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury przebywała na turnusie rehabilitacyjnym w Truskawcu na Ukrainie. Truskawiec to przedwojenne polskie uzdrowisko na zachodzie Ukrainy  w obwodzie lwowskim.

To malownicze miasteczko jest znane na całym świecie jako balneologiczny kurort dzięki uzdrawiającym właściwościom wód mineralnych zwłaszcza wody Naftusia,  która nigdzie nie ma swego odpowiednika. Na jego terytorium znajduje się 14 naturalnych źródeł mineralnych oraz złoża wosku górskiego ozokerytu.

XI Forum III Wieku pod hasłem "Seniorzy w Europie jutra!"

W dniach 04 – 07. 09.2019 r. w Nowym Sączu odbyło się XI Forum III Wieku. Nasz Uniwersytet reprezentowały:  Krystyna Guzik – Prezes Zarządu UTW oraz Janina Wąż – Przewodnicząca Związku Rewizyjnego.

Tegoroczna edycja Forum III Wieku była wyjątkowa! Zaproszenie do udziału w tej międzynarodowej konferencji towarzyszącej XXIX Forum Ekonomicznemu przyjęli bowiem niezwykli goście. Przedstawiciele najbardziej znaczących, opiniotwórczych europejskich organizacji senioralnych i instytucji publicznych mających wpływ na politykę społeczną na poziomie europejskim oraz kształt silver economy, dziś i jutro.

Gośćmi specjalnymi XI Forum III Wieku byli m.in.

• Dirk Jarre, Prezydent Europejskiej Federacji Osób Starszych - EURAG, Luksemburg,

Dąbrowscy seniorzy w Częstochowie i Osikowej Dolinie

31 sierpnia 2019 r. 50-osobowa grupa członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w bardzo atrakcyjnym wyjeździe studyjnym.

Dąbrowski Senior Aktywny w Małopolsce

Z przyjemnością informujemy, że Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury został  beneficjentem  2 - letniego projektu pn. ”Dąbrowski Senior Aktywny w Małopolsce”, który będzie realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

W ramach projektu zaplanowano następujące działania:

- wykłady z różnych dziedzin nauki: historii ogólnej, historii kościoła, literatury, profilaktyki zdrowia, prawa, filozofii, sztuki,

- seminaria o różnej tematyce,

- lektoraty z języka angielskiego i niemieckiego /zakupione zostaną podręczniki/,

- warsztaty rękodzielnicze - dziewiarstwo,

- warsztaty wokalne,

- udział w transmisji spektaklu operowego i  baletowego,

ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2018/19 w UTW

18 czerwca br. w sali kina „Sokół” miało miejsce zakończenie roku akademickiego 2018/2019 słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury.

Piękny wykład pt. „Jan Paweł II w Tarnowie” wygłosił dr Andrzej Gerlach.

Spotkanie uatrakcyjniły seniorom bardzo wdzięcznym występem dzieci z działającej przy DDK grupy tanecznej „Dance Star Studio”, prowadzonej przez Panią Marynę Hryhorjevną.

Prezes Stowarzyszenia Krystyna Guzik życzyła wszystkim koleżankom i kolegom spokojnych, udanych wakacji - zapraszając równocześnie na inaugurację nowego roku akademickiego w październiku.

„VERBUM NOBILE” w Dębicy

Przypadającą w maju tego roku 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczcili swoim udziałem w spektaklu operowym „Verbum Nobile”, zaprezentowanym w dn. 17.05.br. na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy przez Dębickie Towarzystwo Muzyczno-Śpiewacze.

Wystartowało „SREBRNE KINO”– seans dla seniorów

W ostatnim czasie Dąbrowski Dom Kultury wzbogacił swoją ofertę programową, adresując ją tym razem do osób dojrzałych- a konkretnie - do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pomysł, zaprezentowany przez dyrektora DDK Pawła Chojnowskiego podczas tegorocznego, ostatniego Walnego Zebrania UTW uzyskał aprobatę członków i na jego realizację nie trzeba było długo czekać.

W dniu 16 maja 2019 r. odbył się pierwszy seans w ramach tego projektu.

Wiosenny koncert w „stodole” mistrza Paderewskiego

W niedzielne popołudnie 14 kwietnia br. grupa członków dąbrowskiego UTW udała się do byłej posiadłości pianisty i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Kulturalna rozrywka słuchaczy UTW

W ostatnim dniu marca br. dąbrowscy seniorzy wzięli udział w koncercie „Śpiewamy Polskie Piosenki” w wykonaniu studentów kierunków muzycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ze sceny Mościckiego Centrum Kultury wybrzmiały nowe aranżacje znanych przebojów - między innymi Zbigniewa Wodeckiego, Moniki Brodki, Anny Jantar, Wandy Warskiej, Andrzeja Zauchy, Grażyny Łobaszewskiej.

Dwa dni później - na tej samej scenie- słuchacze dąbrowskiego UTW obejrzeli „Koncert Wielkanocny” - piękne widowisko folklorystyczne, zaprezentowane przez tarnowski wielopokoleniowy zespół pieśni i tańca „Świerczkowiacy”.

Sprawozdanie z Walnego Zebrania Członków

W dniu 26 marca 2019 r. w sali obrad Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się zwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury.

Przewodniczącym zebrania – w którym uczestniczyło 73 członków UTW  t.j. 60% uprawnionych - wybrany został Andrzej Drzazga, a funkcję sekretarza pełniła Maria Gdowska.

Komisję Mandatowo-Skrutacyjną wybrano w następującym składzie:

1.Wiesława Kądzielawa - /przewodnicząca / 2.Stanisława Rzeźnik 3. Stanisław Prochazka

W Komisji Uchwał i Wniosków pracowały:

1.Halina Sarat- /przewodnicząca./ 2. Teresa Wybraniec 3. Barbara Smaś

Dzień Kobiet w Brniu

W dniu 9 marca br. grupa seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w spotkaniu z okazji Dnia Kobiet, zorganizowanym przez Centrum Polonii w Brniu. W uroczystości uczestniczyły delegacje różnych instytucji oraz organizacji z całego powiatu dąbrowskiego a także przedstawiciele władze samorządowych. Życzenia wszystkim kobietom – na ręce dyrektor placówki pani Małgorzaty Bułat – złożyli starosta dąbrowski Lesław Wieczorek oraz wójt gminy Olesno Witold Morawiec. Spotkanie uświetnił swoim występ kabaret „Senior Show” z Mielca oraz zespół „Grass Band” z Krakowa. Przez pracowników Centrum Polonii - dla wszystkich uczestników uroczystości - przygotowany został poczęstunek w postaci przekąsek, słodkich wypieków oraz degustacji wędlin regionalnych.

Święto Kobiet w UTW

5 marca 2019 r. w sali kina „Sokół” słuchacze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury świętowali Dzień Kobiet. Uroczystość uświetnili wspaniałym koncertem uczennice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, których do występu przygotowały panie Lucyna Chojnowska i Ewa Michoń. Ze sceny – pod adresem głównie żeńskiej publiczności – wybrzmiały piękne piosenki przeplatane humorystycznymi scenkami kabaretowymi oraz strofami lirycznej poezji. Pani prezes Krystyna Guzik podziękowała uzdolnionej wokalnie i aktorsko młodzieży za bardzo ciekawy program artystyczny a nauczycielkom za trud włożony w jego przygotowanie. Panowie z Zarządu UTW - symbolicznym bukietem róż dla Pani Prezes – złożyli życzenia wszystkim Koleżankom.

Z A W I A D O M I E N I E

W  oparciu  o  § 26  Statutu  Stowarzyszenia  Zarząd   Stowarzyszenia Uniwersytet  Trzeciego  Wieku  przy  Dąbrowskim  Domu  Kultury  zwołuje  zwyczajne  Walne  Zebranie  Członków  Stowarzyszenia, które odbędzie się  dnia  26  marca  2019 r. ( wtorek ) o  godz. 16.30  w  sali obrad  Urzędu Miejskiego  w  Dąbrowie  Tarnowskiej  Rynek  34, 

z  następującym  porządkiem  obrad:

1.   Otwarcie  obrad  Walnego  Zebrania  Członków,

2.    Przyjęcie  protokołu  z  poprzedniego  Walnego  Zgromadzenia  Członków,

3.    Przyjęcie  regulaminu  Walnego  Zebrania  Członków,

4.    Wybór  Przewodniczącego  Walnego  Zebrania  Członków,

5.    Wybór  Sekretarza  Walnego  Zebrania  Członków,

Karnawałowe spotkanie słuchaczy UTW.

W dniu 9 lutego br. seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury spotkali się na corocznym wieczorze integracyjnym w restauracji Cristal Park. Podczas smacznego poczęstunku przy obficie zastawionym stole były serdeczne rozmowy a także wspólne wesołe śpiewy. Wszystkim dopisywał dobry humor i przyjęcie upłynęło w radosnej, karnawałowej, przyjacielskiej atmosferze.

Dąbrowski UTW w teatrze.

W dniu 3 lutego 2019 r. 40-osobowa grupa seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury obejrzała w Teatrze im. L.Solskiego w Tarnowie spektakl pt. „Poskromienie złośnicy” wg W.Shakespeare`a. Była to uwspółcześniona interpretacja tej komedii zainscenizowana na tarnowskiej scenie przez młodą reżyserkę Annę Gryszkówną.

KOLĘDOWANIE W SYNAGODZE

Uniwersytet Trzeciego Wieku wspólnie z Dąbrowskim Domem Kultury i młodzieżą z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej zorganizował w dniu 8 stycznia 2019 r. wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek, które odbyło się w Ośrodku Spotkania Kultur. Kolędowanie poprowadził zespół wokalny z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki.

W tym noworocznym muzykowaniu - w pięknym wnętrzu byłej synagogi – uczestniczyli słuchacze UTW a także zainteresowani tym wydarzeniem mieszkańcy miasta.

Zgromadzona publiczność wysłuchała ciekawych aranżacji przygotowanych pod kierunkiem Anny Zarzyckiej - nauczycielki obdarzonej pięknym głosem,która z młodzieżą zaśpiewała kilka kolęd.

WYJAZDOWE SPOTKANIE OPŁATKOWE DABROWSKIEGO UTW W ZALIPIU

Słuchacze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury spotkali się 11 grudnia 2018r. na tradycyjnym Opłatku w pięknym wnętrzu Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z siedzibą w Zalipiu, w którym mieści się także słynny Dom Malarek.

Dąbrowskich seniorów przywitała – jako gospodarz placówki – dyrektor Wanda Chlastawa.  Prezes UTW Krystyna Guzik i Wiceprezes UTW Teresa Rygielska  powitały przybyłych gości:

• Starostę Dąbrowskiego Lesława Wieczorka

• Wicestarostę Krzysztofa Bryka

• Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofa Kaczmarskiego

• Wójta Gminy Olesno Witolda Morawca.

INFORMACJA O ZAJĘCIACH PROWADZONYCH W 2018 ROKU

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury prowadził w 2018 roku zastępujące, regularne zajęcia:

WYKŁADY

Wykłady odbywały się jeden raz w tygodniu – we wtorki o godzinie 17:00 w sali kinowej Dąbrowskiego Domu Kultury. Tematyka wykładów była różnorodna, dostosowana do zainteresowań słuchaczy.

KONCERT DLA UCZCZENIA 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI

Kolejnym patriotycznym akcentem w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był koncert w sali Kina „Sokół” w dniu 17 listopada br. zatytułowany „Najjaśniejsza Rzeczpospolita! DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI – muzyka, wiersze, listy i wspomnienia”.

Patriotyczna wieczornica dąbrowskiego UTW

~ DĄBROWSKA DROGA do NIEPODLEGŁOŚCI” ~

     W przeddzień Narodowego Święta - 11 listopada - słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury zorganizowali wieczornicę, by w kameralny a zarazem uroczysty sposób uczcić 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

„DLA NIEPODLEGŁEJ” - DĄBROWSCY SENIORZY w KRAKOWIE

Dzięki życzliwości oraz otwartości na współpracę dyrektora Dąbrowskiego Domu Kultury Pawła Chojnowskiego słuchacze UTW z Dąbrowy Tarnowskiej mieli okazję uczestniczyć w ciekawym wyjeździe do Krakowa w dniu 5 listopada 2018r. Był to jeden z wielu punktów programu w ramach realizowanego przez DDK projektu pn. „Dąbrowiacy i Górale” dla uczczenia 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Dąbrowscy seniorzy na podsumowaniu projektu pn. „Złoty Indeks Wiedzy”

Liczna grupa seniorów z UTW przy DDK uczestniczyła w uroczystej konferencji w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej podsumowującej kilkumiesięczny okres realizacji projektu pod nazwą „Złoty Indeks Wiedzy – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie w przestrzeni senioralnej”. Realizowany był on w ramach programu pod nazwą Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. UTW uczestniczyło już po raz drugi w projekcie realizowanym przez PWSZ w Tarnowie.

Inauguracja Roku Akademickiego 2018/2019 Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury

                                  ….”Jeszcze w zielone gramy........................

                                  Jeszcze się spełnią nasze piękne dni, marzenia plany

                                  Tylko nie ulegajmy przedwczesnym niepokojom

                                  Bądźmy jak stare wróble, które stracha się nie boją

                                  Jeszcze w zielone gramy, choć skroń niejedna siwa

                                  Jeszcze sól będzie mądra a oliwa sprawiedliwa

                                  Różne drogi nas prowadzą, lecz ta, która w przepaść rwie

                                  Jeszcze nie, długo nie....”   

Wycieczka UTW do Kąśnej Dolnej, Ciężkowic i Łowczówka

W dniu 22 września 2018 r.  seniorzy UTW uczestniczyli w wyjeździe do Kąśnej Dolnej, Ciężkowic i Łowczówka w ramach realizacji projektu "Złoty Indeks Wiedzy - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie w senioralnej przestrzeni”. W wycieczce wzięła udział liczna grupa - 48 osób.

Pierwszym przystankiem były Ciężkowice, w których uczestnicy wyjazdu zwiedzili Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków. W muzeum znajduje się  bogata kolekcja

ptaków, owadów oraz ssaków  zamieszkujących zwłaszcza region Pogórza Karpackiego.

UTW czyta "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego

W sobotę 8 września 2018 roku już po raz siódmy odbyło się Narodowe Czytanie. Tym razem czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Podobnie jak w latach ubiegłych, w zespole dworsko-parkowym w Brniu zgromadziła się liczna grupa osób, a wśród nich przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji, szkół, policji, stowarzyszeń oraz miłośnicy literatury – czytelnicy biblioteki, aby wspólnie przeczytać lekturę, której wyboru dokonał Prezydent RP. Dzieło to wpisuje się w 100-tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to mądra i piękna książka, która przybliża nam doświadczenia sprzed minionego wieku. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, znajdujemy właśnie czytając „Przedwiośnie”.

Członkowie Zarządu UTW na X FORUM III WIEKU w Nowym Sączu

W ramach trwającego /od 4 do 6 września/ XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, w dniach od 5 do 8 września 2018r. w Nowym Sączu odbyło się X FORUM III WIEKU. Dąbrowski UTW na tej konferencji reprezentowali Krystyna Guzik – prezes Zarządu oraz Marian Rzeźnik – członek Zarządu. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski a także goście z kraju i zagranicy. Z ciekawszych tematów poruszonych na Forum należy wymienić:

Aktywny senior w życiu publicznym, społecznym, gospodarczym.

Bezpieczeństwo osób starszych - prawo i praktyka.

Wolontariat na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.

Współpraca międzynarodowa UTW.

Wycieczka UTW do Ojcowskiego Parku Narodowego

8 sierpnia 2018r. grupa 45 członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w wycieczce turystyczno-krajoznawczej po Ojcowskim Parku Narodowym.

Słuchacze UTW w Warszawie – śladami historii

W dniach 24 i 25 czerwca 2018r. grupa 50 członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w bardzo ciekawej autokarowej wycieczce do Warszawy. W pierwszym dniu słuchacze UTW zwiedzili Zamek Królewski, Katedrę św. Jana, Stare Miasto i Barbakan. Pamiątkowe zdjęcie zrobiono przy Kolumnie Zygmunta. Słuchając interesujących objaśnień przewodniczki, seniorzy przeszli Krakowskim Przedmieściem obok Pałacu Prezydenckiego i zakończyli spacer przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie zwiedzili Muzeum Żydów Polskich POLIN i po obiadokolacji udali się na nocleg do hotelu Gromada w centrum stolicy. Drugi dzień także obfitował w bardzo piękne emocjonalne doznania i patriotyczne przeżycia.

Walne Zebranie Członków - Wybór nowych władz

W dniu 12 czerwca 2018 r. w sali obrad Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury. Przewodniczącym zebrania był Andrzej Drzazga , a  Maria Gdowska pełniła funkcję  sekretarza zebrania.

Sprawozdanie z pracy Zarządu za 2017 rok i plan pracy na 2018 rok przedstawiła Krystyna Guzik – Prezes Zarządu. Następnie  Przewodniczący  Komisji  Rewizyjnej  Ryszard  Siepiora   przedstawił sprawozdanie  z działalności Komisji  Rewizyjnej, a   Przewodnicząca  Sądu  Koleżeńskiego   Krystyna  Ludwicka - z działalności  Sądu Koleżeńskiego.

Komisja  Rewizyjna wnioskowała o  udzielenie  absolutorium  dla  ustępującego  Zarządu  Stowarzyszenia.

Seniorzy na turnusie rekreacyjno - turystycznym w Iwoniczu Zdroju

W dniach 20 – 26 maja br. 16 osób – słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury miało przyjemność przebywać na turnusie  rekreacyjno - turystycznym w sanatorium „Pod Jodłą” w Iwoniczu Zdroju. Uzdrowisko to zostało wybrane ze względu na malownicze położenie wśród lasów bukowo – jodłowych, czyste powietrze, ciszę oraz duży zasób mineralnych wód leczniczych.

Stworzono nam bardzo dobre warunki. Mieliśmy możliwość zwiedzić okolicę, wziąć udział w imprezach kulturalnych, poznać leżące w pobliżu ciekawe miejsca ( Rymanów Zdrój, Klimówka, Źródło Bełkotka) a przede wszystkim skorzystać z wód leczniczych i komory solnej.

Słuchacze UTW w Muzeum Narodowym w Krakowie

„WYSPIAŃSKI"  -   to  temat  wystawy  otwartej  w  Muzeum  Narodowym w Krakowie do którego  udali się 28.04.br  członkowie  Uniwersytetu  Trzeciego  Wieku.  Była  to  znakomita  okazja  aby  przypomnieć  sobie  twórczość  Stanisława  Wyspiańskiego  –  najwybitniejszego polskiego artysty przełomu XIX i XX wieku w 110 rocznicę jego śmierci. Na wystawie w siedmiu salach  zgromadzonych zostało prawie 500 wybranych  dzieł Wyspiańskiego znajdujących się w  zbiorach  Muzeum   Narodowym  w  Krakowie.    Są   wśród   nich   obrazy  olejne , pastele, akwarele, przepróchy, rysunki, rzeźby oraz  wyroby  rzemiosła  artystycznego. Przedstawiony jest  również  bogaty  dorobek  literacki  artysty.

Z A W I A D O M I E N I E

W  oparciu  o  § 26  Statutu  Stowarzyszenia  Zarząd   Stowarzyszenia Uniwersytet  Trzeciego  Wieku  przy  Dąbrowskim  Domu  Kultury  zwołuje  zwyczajne  Walne  Zebranie  Członków  Stowarzyszenia, które odbędzie się  dnia  12  czerwca  2018 r. ( wtorek ) o  godz. 16.30  w  sali obrad  Urzędu Miejskiego  w  Dąbrowie  Tarnowskiej  Rynek  34

z  następującym  porządkiem  obrad:

1.   Otwarcie  obrad  Walnego  Zebrania  Członków,

2.    Przyjęcie  protokołu  z  poprzedniego  Walnego  Zgromadzenia  Członków,

3.    Przyjęcie  regulaminu  Walnego  Zebrania  Członków,

4.    Wybór  Przewodniczącego  Walnego  Zebrania  Członków,

5.    Wybór  Sekretarza  Walnego  Zebrania  Członków,

Tych miasteczek nie ma już...

W dniu 4 maja 2018 r. studenci UTW w Dąbrowie Tarnowskiej mieli okazję uczestniczyć w niezwykłej uczcie muzycznej - widowisku artystycznym pt.„Tych miasteczek nie ma już...” - zaprezentowanym przez profesjonalistów oraz artystów amatorów Dębickiego Towarzystwa Muzyczno-Śpiewaczego.

Wielowymiarowy spektakl - wystawiony w hali sportowej MOSiR – łączył w sobie teatr, literaturę, śpiew, taniec oraz sztuki plastyczne. Inscenizacja – po części oparta na motywach musicalu „Skrzypek na dachu” - przeniosła widzów w ponad stuletnią przeszłość, do Anatewki - żydowskiego miasteczka z barwną, wielokulturową, wieloetniczną i wieloreligijną społecznością, która w swoim współistnieniu tak obficie czerpała z przenikania się różnorodności.

Kolejne pieniądze dla dąbrowskiego UTW

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury  informuje, że w 2018 roku będzie realizowało kolejne 3 projekty:

UTW przy DDK będzie realizował kolejny projekt.

Z radością informujemy, że Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury jest jednym z realizatorów projekt wygranego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodowa w Tarnowie w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

To już druga edycja programu „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”, który realizuje Strategię Gowina w ramach filaru Społecznej Odpowiedzialności Nauki. W programie finansowane będą projekty dotyczące organizacji zajęć edukacyjnych, badawczych lub popularyzatorskich na istniejących lub nowopowstałych Uniwersytetach Trzeciego Wieku.

Występ seniorów z Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W dniu 06.03.2018r. Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury gościł zaprzyjaźniony Mielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Seniorzy z Mielca przyjechali do nas z programem kabaretowym i tanecznym. We wtorkowy wieczór zamiast tradycyjnego wykładu w sali kinowej Dąbrowskiego Domu Kultury wystąpiła grupa teatralno-kabaretowa „SENIOR SHOW” i formacja par tanecznych GRACJA .

Grupa "Senior Show" wystąpiła z programem nawiązującym do lat 20-30 XX wieku pt. "Powróćmy jak za dawnych lat", natomiast formacja taneczna zaprezentowała się w dwóch tańcach: polonezie i walcu angielskim, a na zakończenie występu wykonała wiązankę tańców standardowych.

Seniorzy z UTW świętują Dzień Kobiet w Brniu

W dniu 3 marca 2018 roku z okazji Święta Kobiet Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu tradycyjnie zorganizowało wyjątkowe spotkanie dedykowane dla pań.

Koncert kolęd dla studentów dąbrowskiego UTW

Zgodnie z czteroletnią tradycją w Ośrodku Spotkania Kultur odbył się 30 stycznia koncert kolęd i pastorałek dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury. Licznie zgromadzeni studenci – melomani wysłuchali pięknych aranżacji młodzieżowych opracowanych pod kierunkiem Anny Zarzyckiej. Wystąpili uczniowie I LO w Dąbrowie Tarnowskiej: Dawid Sowa, Izabela Łapa, Stefania Mirek, Gabriela Mirek, Klaudia Pikul, Joanna Słowik, Wiktoria Biel, Paulina Dziedzic, Anna Zych, Aleksandra Wałaszek, Aleksandra Piątek, Weronika Anioł. Jedną z kolęd zaśpiewała z chórem uczniów Anna Zarzycka – nauczycielka obdarzona pięknym głosem.

Spotkanie noworoczne seniorów

W dniu 13.01.2018 r. seniorzy uczestniczyli w spotkaniu noworocznym w Hotelu Cristal Park. Przybyłych na spotkanie gości oraz słuchaczy UTW powitali Ewa Drzazga  i Aleksander Zdanowski – przedstawiciele Rady Słuchaczy. Prezes Stowarzyszenia Krystyna Guzik złożyła w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury  wszystkim uczestnikom spotkania życzenia noworoczne. Pomyślności w 2018 Roku życzył seniorom uczestniczący w spotkaniu Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski . W karnawałowym nastroju, przy muzyce  seniorzy bawili się do późnych godzin wieczornych

Coroczne spotkanie przedświąteczne w Brniu

W dniu 12 grudnia 2017 roku słuchacze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury wzięli udział w corocznym spotkaniu przedświątecznym w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu. Mimo braku śniegu, w nastój wigilijno-bożonarodzeniowy wprowadzili zebranych uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, którzy pod kierunkiem nauczycieli  Anny Piotrowskiej i ks. Jacka Janiczka przygotowali i przedstawili  montaż  słowno - muzyczny pt. „Ktoś puka do drzwi naszych...”.

Seniorzy z dąbrowskiego UTW razem z młodzieżą z ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej na „Debacie Oksfordzkiej"

Wielkim wydarzeniem dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej była „Debata Oksfordzka” zrealizowana w ramach projektu „Razem tworzymy senioralną przestrzeń – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie i Uniwersytety Trzeciego Wieku”.

Debata była poprzedzona warsztatami prowadzonymi metodą „open space” na temat współpracy międzypokoleniowej. Warsztaty odbywały się w w/w szkole, trwały 2 dni.

Seniorzy w Operze Krakowskiej

Jesienny wieczór 8  października 2017 roku studenci z dąbrowskiego UTW spędzili w Operze Krakowskiej,  podziwiając operę „Opowieści Hoffmana”. „Opowieści Hoffmana” to jedyna opera twórcy operetek J. Offenbacha. Tytułowy bohater opowiada w niej dzieje swoich miłości do trzech kobiet. Każda miłość jest inna i każda niespełniona. Hoffmanowi – poecie pozostaje wierna wyłącznie Muza. Oglądany spektakl dostarczył seniorom niezapomnianych różnorodnych wrażeń, dzięki pięknej muzyce we wspaniałym wykonaniu oraz imponującej  scenografii  i kostiumom,  przenosząc ich na ponad trzy godziny w baśniowo-fantastyczny świat.

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury dnia 3 października 2017 roku rozpoczął uroczyście kolejny rok akademicki 2017/2018. Gośćmi podczas inauguracji byli: Burmistrz Gminy Dąbrowa Tarnowska  Krzysztof Kaczmarski, Prorektor Państwowej Szkoły Zawodowej w Tarnowie   dr Małgorzata Kołpa, Sekretarz Starostwa Dąbrowskiego

Joanna Ohratka,  Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy oraz inicjator naszego Stowarzyszenia  Stanisław Początek, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Robert Pantera. 

 

Budżet Obywatelski dla seniorów

Dnia 25 września 2017 r. wystartowało głosowanie w II edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Głosowanie potrwa do 13 października 2017 r.

Mieszkańcy będą decydować, które z zadań zgłoszonych do konkursu powinno być zrealizowane. Wyniki poznamy do końca listopada br. Do rozdysponowania jest  8 mln zł z budżetu województwa.

Prosimy o oddanie głosu na projekt budżetu opracowany z myślą o seniorach:

"Cztery Pory Roku Seniora"--Całoroczny program aktywności kulturalnej seniorów  powiatu  tarnowskiego, brzeskiego i  dąbrowskiego.

KOD zadania: TAR30


Senioralia 2017

W dniu 15.09. 2017r. seniorzy z naszego UTW wzięli udział w Senioraliach zorganizowanych w  Krakowie. Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie od 4 lat są organizowane przez Stowarzyszenie MANKO - Głos Seniora. Głównym celem spotkań jest aktywizacja seniorów.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele Mariackim. Następnie ponad 1000 osób, w tym przedstawiciele 50 organizacji seniorskich, przeszło ulicami Krakowa do Kina Kijów, gdzie rozpoczęła się część wykładowa. Kolorowa parada seniorów  była doskonałą okazją do pokazania, że osoby 60+ cieszą się życiem i potrafią z niego korzystać.

Forum III Wieku 6-8.09.2017 r.

Przez trzy dni, liderzy UTW brali udział w kolejnej, 9 już edycji Forum III Wieku, imprezy stanowiącej cześć składową krynickiego Forum Ekonomicznego. Dąbrowski Uniwersytet reprezentowały:  Krystyna Guzik i  Halina Barabasz.. 

Dnia 6 września nastąpiło uroczyste otwarcie IX Forum III Wieku. Wystąpili przedstawiciele rządu, parlamentu, samorządu terytorialnego, środowiska akademickiego i mediów.  Odbyła się debata ” Seniorzy w procesie zmian demograficznych. Diagnoza sytuacji osób starszych. Rekomendacje kierunków zmian w polityce społeczno-gospodarczej Polski”.

„Wesele” w breńskim dworku

W sobotę, 2 września 2017 roku, po raz szósty odbyło się Narodowe Czytanie. Tym razem czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Wzorem lat ubiegłych, w zespole dworsko – parkowym w Brniu, zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji i szkół, stowarzyszeń oraz miłośnicy literatury, by wspólnie uczestniczyć w tej wyjątkowej ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i klasykę polskiej literatury.

Dramat „Wesele” to najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, który powstał na kanwie autentycznego wydarzenia, jakim było wesele poety i dramaturga Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną z podkrakowskich Bronowic.

Seniorzy w Kopalni Soli W Bochni

W dniu 24.08.2017r. seniorzy z naszego Uniwersytetu zwiedzili  Kopalnię Soli w Bochni . Kopalnia Soli w Bochni jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Szczególną atrakcją bocheńskiej kopalni jest Ekspozycja Multimedialna, dzięki której uczestnicy wyjazdu poznali historię wydobycia soli, trud górniczej pracy a także historię Polski. Pobyt w kopalni stworzył im możliwość przebywania w leczniczym mikroklimacie podziemnych wyrobisk. Seniorzy dowiedzieli się o leczniczych właściwości podziemnego mikroklimatu kopalni, który korzystnie wpływa na układ oddechowy, łagodzi objawy alergii i wzmacnia odporność organizmu.

Seniorzy w Krynicy

W dniu 29.07.2017r. seniorzy naszego Uniwersytetu wyjechali do Krynicy Zdroju – perły górskich uzdrowisk. Krynica znana jest głownie z wód mineralnych które są dostępne do picia w wielu pijalniach na terenie miasta. Seniorzy podczas wyjazdu mieli możliwość degustacji wód z kilku zdrojów: – Jan – Słotwinka – Tadeusz – Zuber oraz poznali ich właściwości zdrowotne. Krynickie wody stosowane są w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego, stanów zapalnych żołądka i jelit, chorób trzustki, wątroby i dróg żółciowych. Stosowane są także w leczeniu niedokrwistości i chorób przemiany materii: cukrzycy, miażdżycy, skazy moczanowej i kamicy moczowej oraz nadczynności tarczycy.

Z A W I A D O M I E N I E

          W  oparciu  o  § 26  Statutu  Stowarzyszenia  Zarząd   Stowarzyszenia Uniwersytet  Trzeciego  Wieku  przy  Dąbrowskim  Domu  Kultury  zwołuje Nadzwyczajne  Walne  Zebranie  Członków  Stowarzyszenia, które  odbędzie się 

dnia  25  lipca  2017 r.( wtorek ) o  godz. 16.00   w  Ośrodku Spotkania Kultur

w  Dąbrowie  Tarnowskiej  ul. Berka Joselewicza 6 „SYNAGOGA” 


z  następującym  porządkiem  obrad:

Seniorzy na Łemkowszczyźnie - w krainie ciszy i drewnianych cerkwi

W dniach 19-20 czerwca 2017 roku słuchacze UTW przebywali na wycieczce w Beskidzie Niskim, w terenie przez wiele lat zamieszkiwanym przez Łemków, jedną z polskich mniejszości etnicznych. Seniorzy mieli okazję podziwiać  piękne widokowo i przyrodniczo miejsca, które w dużym stopniu oparły się cywilizacji. Mogli również poznać pozostałości bogactwa kulturowego Beskidu Niskiego, w dużej mierze ukształtowanego przez Łemków, w postaci licznych drewnianych cerkwi, kamiennych krzyży , nagrobków cmentarnych czy kapliczek. W czasie wyjazdu seniorzy zwiedzili liczne cerkwie , zarówno prawosławne , jak i grekokatolickie w  :  Gorlicach,   Bartnem ,  Gładyszowie ,  Żdyni. Oglądali również drewniany kościół pw.św. Filipa i św.

Zakończenie roku akademickiego 2016/2017
W dniu 13.06.2017r. seniorzy spotkali się na ostatnim wykładzie w roku akademickim 2016/2017.Wykład pt." Życie na rzece, czyli pontonem wzdłuż,wszerz i w poprzek Polski" połączony z prezentacją multimedialną wygłosił Piotr Durak podróżnik a zarazem fotograf i poeta. Piotr Durak to człowiek, który na pontonie przepłynął wszystkie największe rzeki w Polsce.

 
Dąbrowscy słuchacze UTW poznają historię i kulturę Romów

W ramach realizowanego projektu „Razem tworzymy senioralną przestrzeń” dąbrowscy seniorzy odwiedzili w dniu 30 maja 2017 roku Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, będące oddziałem tarnowskiego Muzeum Okręgowego. Celem wyjazdu było zwiedzenie jedynej w Polsce ekspozycji przedstawiającej historię i kulturę Romów. Wprowadzenia do wystawy oraz oprowadzenia po niej dokonał p. Adam Bartosz, który ciekawie opowiadał  o pochodzeniu , historii, tradycjach i zwyczajach Romów. Seniorzy zobaczyli znajdujące się w podwórzu muzeum wozy ze słynnych cygańskich taborów. Wśród eksponatów wystawy oglądali stroje , narzędzia , instrumenty muzyczne oraz stare zdjęcia i dokumenty dotyczące dziejów Romów w Polsce.

Posiedzenie Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków UTW

W dniu 06.06.2017 r. odbyło się Posiedzenie  Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury. Na ogólną liczbę 132 członków w posiedzeniu wzięło udział 88 osób. Walne Zebranie przyjęło sprawozdanie merytoryczne i finansowe Zarządu Stowarzyszenia za 2016 r. oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za 2016 r. Zarząd jednogłośnie uzyskał absolutorium za 2016 rok. Przyjęto plan pracy merytoryczny i finansowy Stowarzyszenia na 2017 rok oraz zmiany w Statucie Stowarzyszenia. W związku z zakończeniem kadencji powołano nowy skład Rady Słuchaczy. W skład Rady weszły osoby: Matylda Golemo, Ewa Drzazga, Krystyna Wentrych, Aleksander Zdanowski, Antonii Rogowski.

ZAWIADOMIENIE

          W  oparciu  o  § 26  Statutu  Stowarzyszenia  Zarząd   Stowarzyszenia Uniwersytet  Trzeciego  Wieku  przy  Dąbrowskim  Domu  Kultury  zwołuje zwyczajne  Walne  Zebranie  Członków  Stowarzyszenia, które  odbędzie się 

dnia  06  czerwca  2017 r. o  godz. 16.30   w  sali  obrad  Urzędu  Miejskiego

 w  Dąbrowie  Tarnowskiej  Rynek  34 
z  następującym  porządkiem  obrad:

Koncert w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

W dniu 21.kwietnia 2017r. słuchacze UTW już kolejny raz wysłuchali koncertu w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Tym razem na  scenie Centrum w Lusławicach wystąpił finalista XVII Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina i utytułowany pianista młodego pokolenia – Szymon Nehring. Pianista koncertuje po całym świecie, nagrywa płyty. Regularnie uczestniczy w konkursach i festiwalach zdobywając liczne nagrody. Repertuar wieczoru obejmował utwory Mozarta, Beethovena , Scarlattiego i Szymanowskiego. W drugiej części koncertu wystąpił  kwartet fortepianowy Gabriela Faure w składzie: Szymon Nehring, Krzysztof Katana, Damian Kułakowski, Aleksandra Lignar.

Zemsta Nietoperza

W dniu 02.05.2017 r. grupa 50 słuchaczy naszego Uniwersytetu była w Domu Kultury MORS w Dębicy na operetce "Zemsta Nietoperza"słynnego "króla walca" Johanna Straussa II."Zemsta Nietoperza" jest dziełem wyjątkowym, gościła i gości na deskach najznamienitszych teatrów i oper w całej Europie.

Przepiękne, szybko wpadające w ucho melodie, a także dowcipne dialogi, których tłumaczenie na język polski jest dziełem samego Juliana Tuwima.

Reżyserem operetki jest Jakub Bulzak, a kierownikiem muzycznym Paweł Adamek prezes Dębickiego Towarzystwa Muzyczno - Śpiewaczego a zarazem twórcy "dębickiej opery". Była to już 18 premiera widowiska z udziałem profesjonalistów oraz artystów amatorów - pierwsza była w roku 2000.

Warsztaty czytelnicze

6 marca 2017 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej z siedzibą w Brniu odbyły się warsztaty czytelnicze dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury, a zarazem aktywnych czytelników biblioteki.

Zajęcia poprowadziła Barbara Grzebieniowska polonistka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu. Była to kontynuacja cyklu wykładów rozpoczętych w ubiegłym roku związanych z umiejętnością prawidłowego odczytywania dzieł sztuki.

Podziękowanie za pomoc dla Syryjczyków

Drodzy Państwo,Bardzo dziękuję za Waszą obecność, życzliwość i gościnę na wykładzie poświęconym działaniom Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii, który odbył się w dniu 21.02.2017 w Waszym uniwersytecie w Dąbrowie Tarnawskiej. Jest mi tym bardziej miło, że było to nasze drugie spotkanie. Dziękuję jeszcze raz za zaproszenie. Miło mi poinformować, że podczas zbiórki zorganizowanej w ramach spotkania, przekazali Państwo na pomoc dla Syryjczyków 463,92 zł. Z głębi serca dziękujemy za Wasze wsparcie!

 

Z wyrazami szacunku

Michał Serwiński

Kierownik biura regionalnego PAH w Krakowie

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury będzie realizował kolejny projekt

Z radością informujemy, że Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury jest jednym z 5 Uniwersytetów, który będzie realizował projekt wygrany przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodowa w Tarnowie w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Konkurs na wsparcie  UTW został ogłoszony w ramach tzw. „Strategii Gowina”, której jednym z filarów jest społeczna odpowiedzialność nauki. Spośród 85 ofert, które wpłynęły do MNiSW, wybrano 16 najlepszych i w tym gronie znalazła się PWSZ w Tarnowie.

Osobowość Roku 2016

Miło nam poinformować, że Prezes UTW Krystyna Guzik zajęła II miejsce w plebiscycie Gazety Krakowskiej „Osobowość Roku 2016"  w kategorii Działalność społeczna i charytatywna”.

Koncert kolęd i pastorałek

24 stycznia późnym popołudniem w Ośrodku Spotkania Kultur odbył się już po raz trzeci koncert kolęd i pastorałek, przygotowany dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przygotowany przez Publiczne Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej.

Tym razem zaprezentowane zostały mniej znane utwory, jak np. „Kolęda Maryi”, „Moja pastorałka” czy „Mroźna cisza”. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnych kolęd, które publiczność śpiewała wraz z wykonawcami.

Wizyta UTW w teatrze

W dniu 06.01.2017r. prawie 50 naszych słuchaczy było w Teatrze im. Kazimierza i Marii Witkowskiej w Niecieczy na spektaklu pt. " Polowanie na męża" Michała Bałuckiego. Sztukę wystawili artyści amatorskiego Teatru w Niecieczy a reżyserem była  Maria Witkowska. „Polowanie na męża” jest komedią z życia mieszczańskiego.

Michał Bałucki urodził się w Krakowie w 1837 r.  Pochodził z rodziny mieszczańskiej. Pisał powieści, nowele, komedie.

Spotkanie opłatkowe 2016 r.

Nastrój świąt Bożego Narodzenia zagościł, także w Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku działającym przy Dąbrowskim Domu Kultury. Jego członkowie po raz kolejny spotkali się na tradycyjnym opłatku zorganizowanym 17 grudnia 2016 roku w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu. Spotkanie było okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego świątecznego nastroju oraz podsumowania tego co w 2016 roku udało się zrealizować.

Wycieczka do Krakowa

W dniu 09.12.2016 r. seniorzy UTW uczestniczyli w wyjeździe do Krakowa, w ramach priojektu „Dąbrowski Senior w Krakowie” współfinansowanym przez Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej. Uczestnicy wycieczki zwiedzili z przewodnikiem Komnaty Królewskie, Katedrę, Muzeum Katedralne oraz Groby Królewskie. Wspaniałym zwieńczeniem dnia w Krakowie był udział w spektaklu operowym „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki.

Profesjonalne UTW - Certyfikat Srebrny

25 listopada br. w głównej auli Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odbyła się ogólnopolska konferencja poświęcona edukacji osób starszych i nowym wyzwaniom z nią związanych. Podczas tego spotkania wręczane były również Certyfikaty „Profesjonalne UTW”. Nasz Uniwersytet otrzymał certyfikat „Profesjonalne UTW - Certyfikat Srebrny”.  Komisja Certyfikująca Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń (OFS) Uniwersytetów Trzeciego Wieku po szczegółowej kontroli dokumentów przyznała dąbrowskiemu stowarzyszeniu wyżej wymienione wyróżnienie. Jest to recetyfikowanie otrzymanego już przez Stowarzyszenie certyfikatu „Profesjonalne UTW – Certyfikat Brązowy”. Świadczy to o rozwoju dąbrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które zostają zauważone i docenione, czego symbolem jest otrzymany certyfikat.

Jubileusz 5-lecia UTW

W sobotę 26 listopada 2016 roku Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej świętowało swoje 5-lecie, a zarazem Dzień Seniora. Wydarzenie prowadził Paweł Chojnowski, Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury oraz Krystyna Guzik Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy DDK.

Trzeci Wiek na Złoty Medal

Nasz Uniwersytet od 18 maja 2016 roku realizuje projekt pn. „Trzeci Wiek na Złoty Medal” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Wartość projektu 15 070,00 zł w tym otrzymana dotacja to 11 000,00 zł. W ramach projektu słuchacze  UTW wysłuchali już 2 wykładów:

- w dniu 14.06.2016 roku „Od Przylądka Dobrej Nadziei do Wodospadu Wiktorii” który wygłosił Włodzimierz Musiał,

-w dniu 08.11.2016 roku  „Orlęta Lwowskie” który wygłosił Stanisław Roman.

Obywatelski Parlament Seniorów

Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury Krystyna Guzik została delegatem na trzyletnią II kadencję Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Inauguracja II kadencji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów 2016-2019 odbyła się 3 października 2016 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wzięło w niej udział 460 delegatów.

OPS jest organizacją środowisk polskich seniorów - Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Rad Seniorów oraz innych organizacji senioralnych.

Celami OPS jest stałe monitorowanie sytuacji osób starszych w Polsce we wszystkich obszarach ich funkcjonowania, społeczny dialog, a także poszukiwanie optymalnych rozwiązań problemów dotyczących osób starszych.

Członkowie UTW na Senioraliach w Krakowie

Słuchacze naszego Stowarzyszenia wzięli udział w III Ogólnopolskich Senioraliach w Krakowie, które odbyły się 8 października 2016 roku. Wydarzenie, które miało na celu zaznaczenie obecności seniorów w  przestrzeni publicznej rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Mariackim. Następnie uczestnicy wyruszyli barwnym korowodem z Rynku Głównego na teren Politechniki Krakowskiej, gdzie odbyła  się część wykładowo-artystyczna.

Oprócz dużego zainteresowania ciekawymi wykładami, powodzeniem cieszyły się bezpłatne badania oraz zabiegi. Dodatkową atrakcją był pokaz mody w wykonaniu modelek 50+ oraz udział w seansie filmowym w kinie Paradox. Na koniec spotkania, świetną okazją do integracji międzypokoleniowej była zabawa na Barce Augusta, którą poprowadził młody DJ Wika.

Rozpoczęcie roku akademickiego 2016/2017

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury dnia 4 października 2016 roku rozpoczął uroczyście kolejny rok akademicki 2016/2017. Gośćmi podczas inauguracji byli Burmistrz Gminy Dąbrowa Tarnowska – Krzysztof Kaczmarski oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy oraz inicjator naszego Stowarzyszenia – Stanisław Początek.

Uroczystość rozpoczęli Prezes UTW Krystyna Guzik i Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Paweł Chojnowski, którzy powitali gości i słuchaczy UTW. Następnie Prezes UTW przedstawiła plan działania na ten rok akademicki. W pierwszym semestrze odbędą się wykłady o różnorodnej tematyce, zajęcia na sali gimnastycznej oraz na basenie, lektoraty językowe, kurs komputerowy, spotkania integracyjne oraz wyjazdy – w tym m.in. do Krakowa.

Inauguracja roku akademickiego

Inauguracja roku akademickiego 2016/2017 odbędzie się 04.10.2016 r.  o godzinie 17:00 w sali kina „Sokół”.

Wykład inauguracyjny pt. „Kolory Peru” wygłosi Karolina Moll - archeolog

Słuchacze na Jubileuszu 10-lecia UTW przy PWSZ w Tarnowie

W dniu 21.09.2016 roku słuchacze naszego Uniwersytetu uczestniczyli w uroczystej inauguracji a zarazem jubileuszu 10-lecia działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.

Uroczystość odbyła się w Centrum Sztuki Mościce. Gratulacje i życzenia z okazji Jubileuszu  na ręce Prezesa UTW przy PWSZ Marii Kanior w imieniu UTW przy DDK złożyli Prezes naszego Stowarzyszenia Krystyna Guzik i Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Paweł Chojnowski.

Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

W sobotę, 3 września 2016 roku, w breńskim parku, po raz piąty odbyło się „Narodowe Czytanie”. Tegoroczną lekturą było „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Wybór książki nawiązywał do obchodzonego właśnie „Roku Henryka Sienkiewicza'”, w związku ze 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pisarza.

Wyjazd studyjny do Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie

W dniu 09.07.2016 r. seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyli w wyjeździe  studyjnym do Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie.  Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zapoznać się z procesem produkcji porcelany od projektu po gotowy wyrób, obejrzeć film w 22 metrowym, starym, oryginalnym piecu i współczesną kolekcję ćmielowskiej porcelany.

Zwiedzili również wystawę obrazów i ikon wykonanych na porcelanie. Zlokalizowana w hali fabrycznej  galeria prezentuje dzieła światowego malarstwa przeniesione na porcelanowe płyty przez najlepszych artystów.Zobaczyli  47 obrazów z kolekcji  "Piękne Małpy Europy" a  w Galerii van Rij prace współczesnych artystów, malarzy, rzeźbiarzy.

Zakończenie roku akademickiego 2015/2016

W dniu 14.06.2016 r. w Dąbrowskim Domu Kultury odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2015/2016 Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Prezes UTW Krystyna Guzik powitała słuchaczy UTW oraz zaproszonych gości, którymi byli Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lipinach Agata Leżoń oraz Jerzy Mikus, który przygotował utalentowanych uczniów tej szkoły do występu muzycznego przed seniorami.

Zachwycona publiczność poprosiła o bis, po którym Prezes Krystyna Guzik podziękowała za piękny występ uczniów i zaprosiła wszystkich na ostatni w tym roku akademickim wykład pt. „Od Przylądka Dobrej Nadziei do Wodospadu Wiktorii” wygłoszonym przez p. Włodzimierza Musiała.

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku

W dniu 07.06.2016 r. odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury. W Walnym Zebraniu uczestniczył również Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski. Prezes Zarządu Krystyna Guzik przedstawiła sprawozdanie merytoryczne i finansowe za rok 2015 i plan działania na rok 2016. Janina Wąż zastępca przewodniczącego Komisji Rewizyjnej przedstawiła sprawozdanie Komisji za 2015 rok. Z kolei Krystyna Ludwicka dokonała oceny pracy Sądu Koleżeńskiego za 2015 rok. Na wniosek Komisji Rewizyjnej członkowie UTW udzielili absolutorium członkom Zarządu za działalność w 2015 roku.

Sportowy sukces seniorów

Słuchacze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury z dużymi sukcesami zaznaczyli swoją obecność w III Małopolskiej Spartakiadzie Seniorów, która odbyła się 11 czerwca 2016 r. w Niepołomicach. Udział dąbrowskich seniorów w tej imprezie był odpowiedzią na zaproszenie Elżbiety Achinger – Prezes Stowarzyszenia Wielicki Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Projekty UTW

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury otrzymało kolejne pieniądze na realizację swoich zadań statutowych. Tym razem nasz projekt  „Trzeci Wiek na Złoty Medal” otrzymał dofinansowanie w kwocie 11 000 zł z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w 2016 r. zadań publicznych z obszaru pomocy społecznej, w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych.

Spotkanie integracyjne w Jadownikach Mokrych

W dniu 24.05.2016 r. seniorzy wzięli udział w spotkaniu integracyjnym zorganizowanym w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Jadownikach Mokrych. W trakcie spotkania uczestnicy zwiedzili Izbę Pamięci Św. Jana Pawła II, skorzystali

z przejażdżki bryczkami i inhalacji w grocie solnej. Zapoznali się również z działalnością Ośrodka i warunkami korzystania z turnusów rehabilitacyjnych. Dodatkowo seniorzy przy pięknej pogodzie relaksowali się w ogrodzie terapeutycznym. Wyjazd na spotkanie integracyjne dofinansowany został przez Starostę Powiatu Dąbrowskiego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu realizowanego przez UTW.

Dzień Matki w UTW

W dniu 31.05.2016 roku uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej oraz dzieci z Przedszkola nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej z okazji Dnia Matki wystąpili przed słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Najmłodsi wraz z zaangażowaniem rodziców, nauczycieli i absolwentów przedszkola, zaprezentowali przedstawienie pt. „Legenda o Smoku Wawelskim”. Wystąpiła również grupa tancerzy, która zatańczyła skocznego krakowiaka. Program artystyczny został przygotowany przez opiekunów grupy teatralnej. „Chochliki” panie: B. Nawój, B. Fijał, E. Mach, K. Guzy.

Wykład Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej dla studentów dąbrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

We wtorek 10 maja br. podczas wykładu dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski prezentował samorządowe dokonania za ubiegły rok oraz założenia budżetowe i inwestycyjne na bieżący rok i kolejne lata.

W prelekcji, która odbyła się w Dąbrowskiego Domu Kultury poruszone zostały główne obszary działań gminnych w 2015 r.: inwestycje drogowe, realizacje wodno-kanalizacyjne, poprawę infrastruktury szkolnej i dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz zadania związane z ochroną środowiska.

Zdrowsi na jesieni życia

W dniu 13.04.2016 r. słuchacze UTW uczestniczyli w warsztatach „Zdrowsi na jesieni życia”. Warsztaty obejmowały tematykę związaną z aktywnością fizyczną i  umysłową oraz  zdrowego żywienia osób w wieku 50 +.W ramach aktywności fizycznej zajęcia prowadziła Barbara Prymakowska nazwana przez media „Najszybszą Babcią Świata”. W kwestiach żywienia wypowiadała się Katarzyna Głód, która jest technikiem żywienia, natomiast w zakresie aktywności umysłowej – Janina Sacha.

Organizatorem warsztatów był Paweł Gądek ze Stowarzyszenia Medycyna Polska.

I Forum Seniora

Liczna grupa seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w dniu 14.04.2016r. w  I Forum Seniora  zorganizowanym w Krakowie przez  Dziennik Polski  w partnerstwie z Uniwersytetem  Jagiellońskim. Forum było pod hasłem „Od aktywności do zdrowia – jak podnieść jakość życia seniorów”.Obrady Forum otwarły wystąpienia prof.dr hab.n.med. Wojciecha Nowaka, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Elżbiety Bojanowskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Wojciecha Kozaka, wicemarszałka województwa małopolskiego.Uczestnicy Forum wysłuchali 2 wykładów:  Prof.

Wygrał Polskę na fortepianie

W dniu 15.03.2016 roku dąbrowscy seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy DDK zostali zaproszeni przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej na piękny program artystyczny poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu „Wygrał Polskę na fortepianie”. Montaż słowno – muzyczny przybliżył słuchaczom postać sławnego pianisty , kompozytora , męża stanu i filantropa , a przede wszystkim wielkiego patrioty.

Opowieść o tym wielkim Polaku przedstawiona przez narratorów Sylwię Zacharę i Jakuba Górkę ilustrowana była scenami  z jego życia , muzyką  w wykonaniu Moniki Baran. oraz fragmentem filmu z koncertu pianisty.

Dzień Kobiet w PWSZ

W dniu 08.03.2016r. 50 słuchaczy naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku świętowało tym razem Dzień Kobiet w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Zaproszeni zostaliśmy przez doc. dr Annę Gądek - Pełnomocnika PWSZ w Tarnowie ds. kontaktów z UTW w  Dąbrowie Tarnowskiej. Uroczystość została przygotowana przez Uniwersytet Trzeciego Wieku  przy PWSZ. Z pięknym koncertem pt. "Być kobietą"  wystąpił zespół "Fermata" działający przy tarnowskim UTW. Każda kobieta która  przybyła na koncert otrzymała kwiatek  oraz słodycze.

Dzień Kobiet w UTW

Dnia 6 marca 2016r. w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odbył się z okazji Dnia Kobiet koncert  Piotra Kity, znanego tarnowskiego  wokalisty, finalisty programu „Must Be The Music”. Artysta zaśpiewał  utwory między innymi: Andrzeja Zauchy, Piotra Szczepanika,  Franka Sinatry, Elvisa Presleya , Eltona Johna.

 Wśród zaproszonych gości byli  słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku  przy Dąbrowskim  Domu Kultury.  Ryszard Siepiora  członek UTW złożył wszystkim Paniom życzenia i przeczytał wiersz napisany specjalnie na tą okazję.

Kolędy 2016

W dniu 2 lutego 2016r., na zakończenie okresu kolędowania, uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej wystąpili w Ośrodku Spotkania Kultur ze specjalnym koncertem dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Oprócz tradycyjnych kolęd, w których śpiew chętnie włączała się publiczność, zaprezentowane zostały także popularne pastorałki i piosenki o tematyce świątecznej. Występ utalentowanych wokalistów zrobił wielkie wrażenie na słuchaczach, którzy każde wykonanie nagradzali burzliwymi oklaskami. Nie obeszło się też bez bisu.

Bal noworoczny seniorów

W dniu 09.01.2016r. seniorzy bawili się na spotkaniu noworocznym w Hotelu Cristal Park. Spotkanie  rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Krystyna Guzik, która złożyła w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury  wszystkim uczestnikom zabawy życzenia noworoczne. Również uczestniczący w spotkaniu  Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej złożył wszystkim słuchaczom UTW  życzenia na 2016 rok.Po toaście  Prezes Zarządu wraz z Krzysztofem Stradą trenerem tańca walcem angielskim rozpoczęła zabawę taneczną. W karnawałowym nastroju, przy muzyce  seniorzy bawili się do późnych godzin wieczornych. Do tańca grał i śpiewał zespół " Prestiż".

Podsumowanie projektu FIO 2015 realizowanego przez UTW

Dnia 15 grudnia 2015r. w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odbyło się spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury podsumowujące realizowany przez stowarzyszenie w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2015 projekt „Aktywni dąbrowscy seniorzy – wzorem dla młodych pokoleń”.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej  Krzysztof Kaczmarski, Dyrektorzy placówek współpracujących z UTW.

Spotkanie rozpoczęła Prezes UTW Krystyna Guzik  podsumowaniem projektu  realizowanego  przez Stowarzyszenie od 1 maja 2015r.

Warsztaty z rękodzielnictwa dla członków UTW

Członkowie dąbrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w specjalnie zorganizowanych dla nich warsztatach z rękodzielnictwa pt. „Dzieło naszych rąk”. Ich tematem było tworzenie bożonarodzeniowych ozdób i stroików. Trzygodzinne spotkania odbyły się 7 i 10 grudnia 2015 roku w Gimnazjum nr 1 im. Jerzego Brauna w Dąbrowie Tarnowskiej. Wzięło w nich udział 15 osób oraz wnuk jednej z uczestniczek.

Podczas pierwszych, prowadzonych przez panią Małgorzatę Mazur, zajęć ich uczestnicy wykonywali styropianowe choinki, które dekorowali według własnego uznania. Były to: cekiny, piórka, bombki, kokardki, koraliki i wiele innych rzeczy.

„Operetka z humorem” na scenie DDK

Przy licznie wypełnionej sali kinowej członkami dąbrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz zaproszonymi przez organizatorów  gośćmi na czele z Krzysztofem Kaczmarskim – Burmistrzem Dąbrowy  Tarnowskiej i Tadeuszem Kwiatkowskim – Starostą Dąbrowskim na scenie Dąbrowskiego Domu Kultury 15 listopada wystąpili artyści Teatru Muzycznego Castello: Naira Ayvazyan (sopran) i Tomasz Białek (tenor).

Słuchacze UTW na spektaklu operowym Giacomo Pucciniego „MADAMA BUTTERFLY”.

W dniu 11 października 2015 r. słuchacze UTW byli w Operze Krakowskiej na spektaklu operowym Giacomo Pucciniego „ MADAMA BUTTERFLY”. Opera ta jest jedną z najpiękniejszych w dziejach opery historią o zawiedzionej miłości. Opowiada o związku gejszy Cio-Cio-San z porucznikiem amerykańskiej marynarki. Ich małżeństwo nigdy nie było poważnie traktowane przez Amerykanina, za to Cio-Cio-San pozostała, wierna ukochanemu. Długie oczekiwanie na jego powrót, rozbudzone nadzieje w zderzeniu z okrutną prawdą kończą się dla bohaterki tragicznie.

W krainie pieśni…

Wielicki chór „Camrata” gościł w Dąbrowie Tarnowskiej. Koncert pt. „Muzyka łączy pokolenia” odbył się 10 października w Ośrodku Spotkania Kultur.  Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Paweł Chojnowski powitał gości oraz  przedstawił historię chóru i jego najważniejsze osiągnięcia. „Camerata” ma już 15 lat działalności pod patronatem Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce. Obecnie ma w swoim pełnym składzie 50 chórzystów. Chór ma na swoim koncie liczne występy, 4 nagrane płyty.

INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2015/2016

Bardzo okazale wypadła Inauguracja Roku 2015/16 w Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury. Na uroczystość przybyli: Władysław Kosiniak–Kamysz – Minister Pracy i Polityki Społecznej, Tadeusz Kwiatkowski – Starosta Dąbrowski, Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Stanisław Początek – były burmistrz gminy, jeden z inicjatorów powołania UTW przy DDK blisko cztery lata temu, obecnie Dyrektor PUP w Dąbrowie, dr Anna Gądek z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, Andrzej Kupiec – Komendant Powiatowy Policji, dyrektorzy szkół i instytucji współpracujących z UTW, lektorzy, trenerzy.

Rozpoczęcie Roku Akademickiego 2015/2016

Uroczyste rozpoczęcie Roku Akademickiego 2015/2016 odbędzie się dnia 5 października 2015r. o godz.17:00

w Dąbrowskim Domu Kultury.

Wykład wygłosi Minister Pracy i Polityki Społecznej

Pan Władysław Kosiniak-Kamysz

Obywatelski Parlament Seniorów

Krystyna Guzik – Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury została delegatem do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Obywatelski Parlament Seniorów jest inicjatywą reprezentatywnych środowisk polskich seniorów, tj. Uniwersytetów Trzeciego Wieku , Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz przedstawicieli gminnych rad seniorów.

Inauguracyjny OPS będzie stanowić ważny etap tworzenia ogólnopolskiej reprezentacji osób starszych, konsolidacji środowisk seniorskich oraz budowania partnerskich relacji polskich seniorów z parlamentem i rządem.

Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa

W tym roku „Narodowe czytanie” odbywało się 5 września, a jego lekturą była „Lalka” Bolesława Prusa. Fragmenty książki, a czasem całość, czytane były publiczne w wielu miejscach kraju i robili to różni ludzie niezależnie od wieku i pozycji zawodowej.

Nie inaczej było w Powiecie Dąbrowskim. Tutaj odbyło się ono między innymi w dawnym dworze Konopków w Brniu. Organizatorami byli: Powiatowa Biblioteka Publiczna z siedzibą w Brniu,  Centrum Polonii - Ośrodek, Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu oraz Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury.

Narodowe Czytanie 5 września 2015

Z A P R O S Z E N I E

Powiatowa Biblioteka Publiczna z siedzibą w Brniu, Centrum Polonii - Ośrodek Kultury Turystyki i Rekreacji w Brniu, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Dąbrowie Tarnowskiej

serdecznie zapraszają

do udziału w spotkaniu z okazji Narodowego Czytania „ Lalki '' Bolesława Prusa, które odbędzie się dnia 5 września 2015r. o godz. 10- tej w siedzibie Centrum Polonii w Brniu

Wyjazd studyjny do Gospodarstwa Pasiecznego

W dniu 18.07.2015r. 52 osoby uczestniczyły w wyjeździe studyjnym do Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik” w Stróżach. Program wyjazdu obejmował:

  • zwiedzanie Muzeum Pszczelarskiego z przewodnikiem,

  • wykład na temat znaczenia miodu i - produktów pszczelich w profilaktyce i lecznictwie,

  • degustację miodów naturalnych.

Warsztaty z rękodzielnictwa „Dzieło naszych rąk”

W dniach 02-03.07.2015r. zostały przeprowadzone warsztaty z tworzenia biżuterii. Odbyły się 2 spotkania trwające po 3 godziny każde. W warsztatach wzięło udział 15 osób. Uczestnicy uczyli się tworzyć własną biżuterię wykorzystując różne zakupione na ten cel materiały. Prace zostaną zaprezentowane na spotkaniu integracyjnym podsumowującym projekt.

Warsztaty odbyły się w Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej a prowadziła je pani Małgorzata Mazur.

Warsztaty „Ikonografia judaizmu”

W dniu 23.06.2015r. W Ośrodku Spotkania Kultur /Synagoga / odbyły się warsztaty z dziedziny edukacji kulturalnej pt. „Ikonografia judaizmu”.W warsztatach uczestniczyły 32 osoby podzielone na 2 grupy liczące po 16 osób. Grupa została podzielona na zespoły twórcze. Moderator- Pan Paweł Chojnowski Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury i Ośrodka Spotkania Kultur przygotował zadania interpretacyjne oparte na najważniejszych elementach malowideł w dawnej Sali modłów byłej synagogi chasydzkiej. Po wykonaniu zadań przez uczestników warsztatów moderator dokonał weryfikacji znaczeń i uporządkował wiedzę na temat analizowanych motywów.

Zakończenie roku

W dniu 19 czerwca 2015 r. Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury zakończył rok akademicki 2014/2015. Uroczystość odbyła się w sali kinowej Dąbrowskiego Domu Kultury  z udziałem zaproszonych gości :

Pani Małgorzaty Marcińskiej           - Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej,

Pana Tadeusza Kwiatkowskiego       - Starosty Dąbrowskiego,

Pani Anny Gądek                              - Pełnomocnika PWSZ w Tarnowie ds. kontaktów z UTW w  Dąbrowie Tarnowskiej,

dyrektorów szkół, bibliotek, instytucji współpracujących z UTW, wykładowców, lektorów, instruktorów zajęć sportowych oraz słuchaczy UTW.

Senioralia

W dniu 07.06.2015 ponad 30 słuchaczy UTW uczestniczyło w Senioraliach zorganizowanych w Krakowie.Tradycyjnie był korowód wokół rynku, występy artystyczne, pokaz mody, konkurs kapeluszy. Nasza koleżanka Jadwiga Karlikowska zdobyła w konkursie I miejsce. Można było wysłuchać ciekawych wykładów oraz skorzystać z bezpłatnych badań. Korzystając z pobytu w Krakowie zwiedzono również piękny o tej porze roku Ogród Botaniczny.

Grill w Centrum Polonii w Brniu

W dniu 27 maja 2015r. członkowie Uniwersytetu  spotkali się przy grilu  w Centrum Polonii w Brniu. Podczas  spotkania Pani Joanna Zygadło w formie prezentacji wizualnej przedstawiła walory turystyczne i zdrowotne  Wysowej Zdrój oraz uzdrowiska. Uczestnicy spotkania otrzymali do degustacji wodę mineralną, a 2 osoby otrzymały prezenty.Tym razem pogoda dopisała, można więc było spacerować po parku.

Kolejny wygrany konkurs przez UTW

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury otrzymało kolejne pieniądze na realizację swoich zadań statutowych. Decyzją Ministra Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytet otrzymał dotację z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w roku 2015 na realizację projektu „ AKTYWNI  DĄBROWSCY SENIORZY – wzorem dla młodych pokoleń”. Wartość dotacji 20 000 zł.

Projekt obejmuje następujące działania, które będą realizowane do końca 2015 roku:

- wykłady o różnej tematyce dostosowanej do zainteresowań i potrzeb słuchaczy

- warsztaty z rękodzielnictwa, w tym tworzenie własnej biżuterii i ozdób okolicznościowych i świątecznych

- kurs nauki języka angielskiego dla grupy początkującej i zaawansowanej

Seniorzy – bądźmy w kontakcie z kulturą bliską i daleką

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury będzie realizowało projekt pt. „Seniorzy – bądźmy w kontakcie z kulturą bliską i daleką”.

W ramach w/w projektu zaplanowano:

  • przeprowadzenie 5 wykładów o różnorodnej tematyce,
  • dwa warsztaty z dziedziny edukacji kulturalnej przeprowadzone w Ośrodku Spotkania Kultur:

1. Ikonografia judaizmu

      2. Rytuał symboliczny w obrzędowości judaistycznej

„Życie do utraty tchu”

Pod takim tytułem 23 kwietnia br. w Powiatowej Bibliotece Publicznej z siedzibą w Brniu odbyły się kolejne warsztaty czytelnicze członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku  przy Dąbrowskim Domu Kultury. Spotkanie poświęcone było życiu i twórczości Haliny Poświatowskiej.

Prezentacji twórczości poetki dokonała Pani Barbara Grzebieniowska - polonistka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu. Zachętą do wspomnień o życiu i twórczości upartej, niepokornej, uwodzicielskiej, zachłannej na życie i miłość Halinie Poświatowskiej była najnowsza jej biografia  pt. „Uparte serce" autorstwa Kaliny Błażejowskiej.

Seniorzy na II Kongresie Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Warszawie

W dniu 30 marca 2015r. w Teatrze Wielkim Opera Narodowa w Warszawie odbył się II Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Kongres został zorganizowany przez Fundację Ogólnopolskie Porozumienie UTW. Było to najważniejsze wydarzenie obchodów 40.lecia ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce mające na celu podsumowanie ich  dotychczasowego dorobku i wyznaczenie kierunków dalszego rozwoju.

Oficjalnego otwarcia II Kongresu dokonała Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP. Wśród gości honorowych był Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz przedstawiciele Sejmu, Senatu, Rządu oraz innych instytucji państwowych. Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym liderom środowiska UTW.

[node:title]
Koncert w Kąśnej Dolnej

W dniu 21 marca 2015r. 52 członków UTW wysłuchało  koncertu Krzysztofa Jakowicza / skrzypce/ i Roberta Morawskiego / fortepian /. W programie koncertu pt. "Z niekończącą się czułością..." były utwory m.in.Franza Schuberta, Fritza Kreislera, Henryka Wieniawskiego. Koncert odbył się  w Dworku I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Dworek jest jedyną zachowaną posiadłością wielkiego polskiego kompozytora, pianisty i polityka.

Warsztaty czytelnicze w Brniu

W dniu 20 marca 2015r. członkowie UTW brali udział w kolejnych już warsztatach czytelniczych organizowanych przez Powiatową Bibliotekę Publiczną  z siedzibą w Brniu.Tym razem włączyliśmy się  do Ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Czytam w podróży... Herberta" organizowanej już po raz III przez Fundację im. Zbigniewa Herberta. Celem akcji jest upowszechnianie spuścizny twórczej autora i zachęcanie społeczeństwa do czytania.

Dyrektor Biblioteki Ewa Drzazga przedstawiła biografię poety, a  uczestnicy spotkania czytali wiersze i cytaty autora.

Uczestnicy spotkania otrzymali okolicznościowe zakładki do książek z wierszami autora.

„Jeżeli wybierasz się w podróż

niech będzie to podróż długa

wędrowanie pozornie bez celu

błądzenie po omacku żebyś nie

Z wizytą u Pendereckiego

30 stycznia 2015 r. studenci Uniwersytetu Trzeciego  wieku odwiedzili  Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, gdzie wysłuchali koncertu Capelli  Cracoviensis - zespołu specjalizującego się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej.

Repertuar obejmował utwory J. S. Bacha, G. Mufata, W. A. Mozarta , a także M. Karłowicza. Barokowe fantazje i sonaty oraz  dwie serenady (rokokowa i późnoromantyczna) sprawiły, że koncert na długo pozostanie w pamięci słuchaczy; tym bardziej , że na  widowni pojawił się sam mistrz – Krzysztof Penderecki.

UTW w Wieliczce

W dniu 21.01.2015r. na zaproszenie Posłanki na Sejm RP Elżbiety Achinger 65 członków naszego Uniwersytetu uczestniczyło w spotkaniu noworocznym seniorów. Spotkanie zorganizowane było w Kopalni Soli w Wieliczce.

Uczestniczyło w nim 500 seniorów z 11 Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W  koncercie noworocznym wystąpiły m.in.: grupy teatralno - wokalne wielickich przedszkoli, młodzież ze Studia Teatru Muzyki i Tańca Elżbiety i Piotra Armatys, chór Camerata z Wieliczki.

Na zakończenie koncertu uczestnicy spotkania wspólnie z chórem  Camerata  śpiewali kolędy.

GIMNAZJALIŚCI ZAKOLĘDOWALI DLA STUDENTÓW UTW

W urokliwych wnętrzach Ośrodka Spotkania Kultur uczniowie Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej zaśpiewali wspólnie ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy DDK piękne, stare polskie i europejskie kolędy.

Program przygotowany został pod kierunkiem Renaty Błasiak, przy wsparciu innych nauczycielek Gimnazjum nr 2: Małgorzaty Kawy, Sylwii Marciniec i Lucyny Chojnowskiej. Koncert miał swój niepowtarzalny urok dzięki interesującej aranżacji przestrzeni. Studenci UTW bardzo chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania kolęd, a finał z bisem to stworzenie wspólnego łańcucha „ludzi dobrej woli” wykonawców i słuchaczy. Uczestnicy nie szczędzili braw, na koniec nauczycielkom  i uczniom podziękowały kwiatami i słodyczami prezeski UTW: Krystyna Guzik i Małgorzata Majchrowicz.

Seniorzy się bawią

Jak co roku, już po raz trzeci seniorzy z naszego UTW bawili się na spotkaniu Noworocznym, które odbyło się 10 stycznia 2015 roku w Hotelu Cristal Park.

Spotkanie rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Krystyna Guzik, która złożyła w imieniu Zarządu UTW wszystkim uczestnikom zabawy życzenia noworoczne.

W pogodnym, karnawałowym nastroju, przy muzyce i tańcu /pod okiem trenerki tańca / seniorzy bawili się do póżnych godzin wieczornych.Spotkanie jeszcze raz pokazało,że wiek nie może być przeszkodą w tym ,żeby mieć dobry humor i wspaniale się bawić.

Tradycje bożonarodzeniowe - spotkanie w Brniu

Bożonarodzeniowy nastrój zagościł w  Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury. Jego członkowie podobnie, jak przed rokiem spotkali się 16 grudnia 2014r. w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu.

Spotkanie rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Krystyna Guzik która powitała zaproszonych gości oraz członków UTW. Następnie  Włodzimierz Piasecki, historyk z dąbrowskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wygłosił wykład pt. „Tradycje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem”.

UTW w Krakowie

11 grudnia 2014 r. członkowie Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyli w wyjeździe do Krakowa. Głównym celem wyjazdu był Teatr im. J. Słowackiego. Wraz z przewodnikiem zwiedzono kulisy teatru poznając jednocześnie jego historię.

Po zwiedzaniu członkowie UTW zobaczyli spektakl teatralny – czarną komedię „Arszenik i stare koronki”. W rolach głównych wystąpiły dwie wielkie damy polskiej sceny Anna Polony i Urszula Popiel.

Warsztaty czytelnicze

W dniach 28 listopada 2014 r. i 12 grudnia 2014r.w Powiatowe Bibliotece Publicznej z siedzibą w Briu odbyły się dwa warsztaty czytelnicze dla członków UTW. Warsztaty prowadzone były przez Józefę Duda – wykwalifikowanego bibliotekarza.

Tematem spotkań była : historia pisma i książki oraz rola książki w życiu człowieka. Dyrektor Biblioteki Ewa Drzazga przekazała uczestnikom spotkania  informacje o zbiorach Biblioteki Powiatowej, nowościach wydawniczych, możliwościach korzystania czytelników z katalogu ON-LINE.

Nigdy nie jest za późno – dąbrowscy seniorzy działają

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury będzie realizowało zadanie publiczne zlecone przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 pod tytułem ”Nigdy nie jest za późno – dąbrowscy seniorzy działają” Na realizację w/w projektu UTW otrzyma dotację w wysokości 20 000 zł.

W ramach projektu zorganizowane  zostaną:

Spotkanie z Zarządem Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie.

W dniu 14.11.2014r w siedzibie naszego stowarzyszenia  Zarząd i Komisja Rewizyjna  spotkali się z  Zarządem i Radą Słuchaczy Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie.

            Prezes dąbrowskiego UTW  Krystyna Guzik przedstawiła historię powstania stowarzyszenia i podziękowała Marii Kanior Prezesowi tarnowskiego UTW za pomoc przy tworzeniu uniwersytetu. Członkowie obydwu UTW podzielili się uwagami o swojej działalności, osiągnięciami i problemami. Uczestnicy spotkania wyrazili chęć współpracy w różnych przedsięwzięciach organizowanych przez oba stowarzyszenia.

Goście zwiedzili dąbrowską synagogę i zapowiedzieli przyjazd ze słuchaczami swojego UTW.

Dąbrowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował trzeci rok akademicki

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury 7 października rozpoczął uroczyście wykonaniem przez chór hymnu „Gaudeamus Igitur” nowy rok akademicki.

UTW rozwija się, ma w swoim składzie ponad 100 studentów, oprócz cotygodniowych wykładów w sali kina „Sokół” proponuje także kursy komputerowe, językowe, nowością jest kurs tańca towarzyskiego.

Seniorzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy DDK na spotkaniu z Ministrem Władysławem Kosiniakiem – Kamyszem

Seniorzy Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury zostali zaproszeni przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza na spotkanie do Warszawy z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Spotkanie w którym uczestniczyło 35 seniorów odbyło się w dniu 01.10.2014 r.

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz złożył życzenia seniorom z okazji ich święta. Zapewnił, że problemy ludzi starszych, zapewnienie im godnych warunków życia w różnych jego aspektach jest ważnym zadaniem podejmowanym przez rząd. Służyć temu ma m.in. nowy projekt „Senior Wigor”.

Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza

Wdniu  06.09 2014r. Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowski Domu Kultury razem z Powiatową Biblioteką Publiczną w Dąbrowie Tarnowskie i Centrum Polonii-Ośrodkiem Kultury,Turystyki i Rekreacji w Brniu był współorganizatorem wspólnego czytania "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Spotkanie rozpoczęło się od odczytania listu okolicznościowego inicjatora ogólnopolskie akcji wsólnego czytania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.W spotkaniu uczesniczyła liczna grupa słuchaczy UTW a 5 z nich /Krystyna Guzik, Maria Niemiec, Andrzej Drzazga,Marian Łączyński, Ryszard Siepiora / włączyło się do czytania "Trylogii".Osoby czytające wystąpiły w strojach użyczonych UTW przez Teatr im.Ludwika Solskiego w Tarnowie.

 

UTW na I Małopolskim Kongresie Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyli w dniach 14 – 15 czerwca 2014 r. w I Małopolskim Kongresie Uniwersytetów Trzeciego Wieku i zarazem I Ogólnopolskich Senioraliach w Krakowie. I Małopolski Kongres UTW odbył się 14.06.2014r. w Krakowskiej Filharmonii. W ramach kongresu były debaty i dyskusje na tematy ważne dla seniorów. Wśród gości byli między innymi: Minister Pracy i Polityki Społecznej – Władysław Kosiniak – Kamysz, Marszałek Małopolski – Marek Sowa, posłanka na Sejm – Elżbieta Achinger, Prezes Ogólnopolskiej Federacji UTW – Wiesława Borczyk, Rektor Małopolskiej Wyższej Szkoły im. Józefa Dietla – Piotr Mochnaczewski.

Seniorzy i młodzież na wspólnym kolędowaniu w Brniu

Dnia 10 grudnia 2013 roku seniorzy spotkali się z młodzieżą w Centrum Polonii- Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu. Celem spotkania było wspólne śpiewanie kolęd.

Inauguracja roku akademickiego 2013/2014

Wczoraj Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Dąbrowskim Domu Kultury zainaugurował nowy rok akademicki. Będzie to drugi pełny rok działalności stowarzyszenia, które rozpoczęło działalność w wiosną 2012 roku.

Uroczysta inauguracja odbyła się w sali kina „Sokół” DDK, wzięli w niej udział słuchacze UTW oraz zaproszeni goście, m.in. wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela i dr Anna Gądek, doc. Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, dyrektor Instytutu Administracyjno – Ekonomicznego tej uczelni, burmistrz Stanisław Początek, wiceburmistrz Marek Minorczyk oraz dyrektorzy instytucji i szkół dąbrowskich, zaprzyjaźnionych ze stowarzyszeniem.

Wycieczka do Sandomierz

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizowało dla swoich słuchaczy w dniu 20 sierpnia br. wycieczkę do Baranowa i Sandomierza. 

W Baranowie Sandomierskim uczestnicy wycieczki zwiedzali renesansowy zamek, nazywany Małym Wawelem i otaczający go park. Następnie udali się do Sandomierza, gdzie podczas rejsu statkiem po Wiśle mogli podziwiać położoną na skarpie sandomierską Starówkę. Malowniczym Wąwozem Królowej Jadwigi uczestnicy wycieczki dotarli do Rynku, zwiedzając po drodze pochodzący z XII wieku kościół św. Jakuba.

Dąbrowski Uniwersytet Trzeciego Wieku z brązowym certyfikatem

13 sierpnia br. Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Dąbrowskim Domu Kultury odwiedziła Komisja Certyfikująca Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń (OFS) Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Po szczegółowej kontroli dokumentów przedstawiciele federacji zdecydowali o przyznaniu dąbrowskiemu stowarzyszeniu wyróżnienia „Profesjonalny UTW – Certyfikat Brązowy”.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zakończył rok akademicki 2012/2013

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Dąbrowskim Domu Kultury zakończyli rok akademicki – pierwszy pełny rok działalności. Wypełniły go wykłady, lekcje języka angielskiego, zajęcia sportowo – rekreacyjne na pływalni i w sali gimnastycznej, spotkania integracyjne z młodzieżą oraz udział w wydarzeniach kulturalnych.

Uroczyste zakończenie roku akademickiego zorganizowano w sali kina „Sokół”. W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego. Młodzież przedstawiła program, na który złożyły się piosenki i tańce. Ostatni w tym roku akademickim wykład wygłosił Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, który mówił o upadku Cesarstwa Rzymskiego.

Wykład o polskiej poezji emigracyjnej

11 czerwca słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Dąbrowskim Domu Kultury wysłuchali wykładu o polskiej poezji emigracyjnej w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu.

Kontynuacją wykładu był montaż słowno-muzyczny pt.”W ojczyźnie serce me zostało” w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum nr 1 im. Jerzego Brauna w Dąbrowie Tarnowskiej.Recytowana i śpiewana przez młodzież poezja Słowackiego, Mickiewicza, Norwida, Miłosza, Tuwima, Kaczmarskiego dostarczyła słuchaczom wielu wrażeń. Wzruszającym akcentem było wspólne odśpiewanie hymnu ”Marsz Polonia”.

Po występie młodzieży słuchacze zwiedzili znajdującą się w Centrum Polonii wystawę obrazów i rzeźb Krzysztofa Kawy.

Z A W I A D O M I E N I E

Zarząd UTW wstrzymuje wszystkie zajęcia organizowane przez Stowarzyszenie w formie stacjonarnej ( tradycyjnej ) do odwołania. W najbliższym czasie uruchomimy część zajęć w trybie on-line.

O zmianach będziemy informować

Prosimy o uregulowanie opłat semestralnych i za udział w poszczególnych zajęciach, ponieważ musimy rozliczyć projekty i uregulować opłaty związane z działalnością Stowarzyszenia. Zajęcia prowadzone były od początku roku do połowy miesiąca marca , oraz od miesiąca czerwca do chwili obecnej.

Krystyna Guzik