W dniu 12.11.23 r. w byłej synagodze w Dąbrowie Tarnowskiej miało miejsce wspaniałe wydarzenie muzyczne, zatytułowane „Ownt lid – Wieczorna pieśń”.
Był to koncert pieśni żydowskich w wykonaniu Urszuli Makosz i towarzyszących jej muzyków z Krakowa: Michała Półtoraka i Pawła Pierzchały. Repertuar zawierał utwory o zróżnicowanej tematyce i nastroju, w trzech żydowskich językach; tradycyjne i autorskie piosenki w języku jidysz, pieśni w języku hebrajskim oraz utwory charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów Sefardyjskich, zamieszkujących Półwysep Iberyjski - w języku ladino. Wśród wykonywanych żydowskich utworów przeważały piosenki o pięknej miłości, tęsknocie, wspomnieniach z dzieciństwa, pieśni weselne, poezja śpiewana. Nie mogło też zabraknąć kompozycji Mordechaia Gebirtiga – barda krakowskiego Kazimierza, który zginął wraz z żoną i częścią rodziny w trakcie akcji wysiedleńczej z krakowskiego getta, w słynny „krwawy czwartek”, 4 czerwca 1942 r.; rozstrzelany przez hitlerowców.
Była to wspaniała uczta poetycko-muzyczna z głębokimi doznaniami estetycznymi i artystycznymi i - co warte podkreślenia – w przepięknej scenerii, jaką stwarza klimatyczne wnętrze byłej synagogi.
W koncercie wystąpili
Urszula Makosz – pieśniarka specjalizująca się w pieśniach żydowskich, występuje z solowymi recitalami, realizuje różnorodne projekty muzyczne, bierze udział w spektaklach muzycznych i musicalach. Występuje w kraju i za granicą. Stypendystka KlezKanady i gość programu "East meets West" w Kanadzie.
Michał Półtorak – skrzypek i mandolinista, związany z kabaretem Piwnica pod Baranami, przez wiele lat współpracował również z Markiem Grechutą, Grzegorzem Turnauem, Jackiem Wójcickim i Zbigniewem Preisnerem.
Paweł Pierzchała – pianista i kompozytor, związany również z Piwnicą pod Baranami. Jako instrumentalista, kompozytor i aranżer udziela się w rozmaitych projektach muzycznych o szerokim spektrum tematyki i stylów.
Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury, przy wsparciu organizacyjnym Dąbrowskiego Domu Kultury. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu pt. „Senior na szlaku kultury”- realizowanego przez Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego ze środków na zadania publiczne w dziedzinie kultury w 2023 roku pn. „Mecenat Małopolski - I edycja”.