Dzięki życzliwości oraz otwartości na współpracę dyrektora Dąbrowskiego Domu Kultury Pawła Chojnowskiego słuchacze UTW z Dąbrowy Tarnowskiej mieli okazję uczestniczyć w ciekawym wyjeździe do Krakowa w dniu 5 listopada 2018r. Był to jeden z wielu punktów programu w ramach realizowanego przez DDK projektu pn. „Dąbrowiacy i Górale” dla uczczenia 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
W autokarowej wycieczce do Podwawelskiego Grodu wzięła udział grupa 43 osób. Podczas spaceru - przy pięknej pogodzie - dąbrowscy seniorzy odwiedzili miejsca upamiętniające Józefa Piłsudskiego. Pierwszym z nich był dom jego imienia na ul. Oleandry, skąd w 1914 roku - pod dowództwem przyszłego marszałka i naczelnika - wyruszyła walczyć o wolną Polskę I Kompania Kadrowa Legionistów.
W budynku tym mieści się dziś Muzeum Czynu Niepodległościowego, które już wkrótce / po zakończeniu trwającego obecnie remontu / stanie się filią Muzeum Narodowego. Następnie - grupa, prowadzona przez dyrektora Pawła Chojnowskiego krakowskimi Błoniami - zatrzymała się przy kamieniu upamiętniającym Msze Święte z papieżem Janem Pawłem II.
Kolejnym „przystankiem” podczas wędrówki po Krakowie był pomnik Józefa Piłsudskiego na skwerze u zbiegu ulic Garncarskiej, Wenecja i Piłsudskiego, odsłonięty w 2008 roku. Autorem tego obiektu jest artysta-rzeźbiarz Czesław Dźwigaj. Przestawia figurę Marszałka, u stóp której znajduje się orzeł, symbolizujący wolność - odzyskaną przez Polskę po latach zaborów.
Za figurą stoi maszt opleciony wieńcem laurowym z różami i kopią laski marszałkowskiej
z II Rzeczpospolitej. Druga część pomnika to rzeźba czwórki legionistów, pod którą widnieją wyryte słowa z pieśni „Pierwsza Brygada”:
Legiony to – żołnierska buta,
Legiony to- ofiarny stos,
Legiony to – rycerska nuta,
Legiony to – straceńców los!
Idąc Plantami na obiad do restauracji „Invito” przy ulicy Św. Tomasza, studenci UTW podziwiali piękną architekturę Starego Miasta: Gmach główny Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Novum, kościół św. Anny, Collegium Maius UJ oraz piękny Rynek Główny z majestatyczną Wieżą Ratuszowa, Sukiennicami, pomnikiem Adama Mickiewicza i Kościołem Mariackim.
Prawie całodzienny – pełen patriotycznych odniesień - pobyt w Grodzie Kraka, uczestnicy wycieczki zakończyli wspaniałą ucztą muzyczną w Piwnicy Pod Baranami, słuchając koncertu młodych utalentowanych wokalistów i instrumentalistów zatytułowanego „Światło”,
a poświęconego pamięci artystów polskiej i światowej sceny muzycznej. Na magicznej scenie „Piwnicy” - w nowych interpretacjach - przypomniano piosenki Zbigniewa Wodeckiego, Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy, Czesława Niemena, Kory, Prince`a, Arethy Franklin...Miłym zaskoczeniem dla widzów był fakt, że wśród instrumentalistów towarzyszących wokalistom był dąbrowianin z pochodzenia Sebastian Lechowicz, który wyróżniał się pięknymi solówkami gitarowymi.
Dopełnieniem estetycznych doznań był nocny spacer przez pięknie oświetlony Rynek Krakowski, ulicę Grodzką, Kanoniczą aż pod Zamek Królewski na Wawelu, gdzie na seniorów czekał autokar.
Podczas pobytu w Krakowie zrodził się pomysł, by w przyszłości zorganizować kolejną wycieczkę, nazwaną spontanicznie „Szlakiem Kopców Krakowskich”.
Zarząd dąbrowskiego UTW serdecznie dziękuje dyrektorowi DDK Pawłowi Chojnowskiemu za włączenie seniorów w realizację w/w projektu, z którego /w większości/ były pokryte koszty wycieczki oraz za wzięcie na siebie roli przewodnika, z której wywiązał się doskonale - ciekawie i profesjonalnie oprowadzając grupę po Krakowie.