W sobotę, 2 września 2017 roku, po raz szósty odbyło się Narodowe Czytanie. Tym razem czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Wzorem lat ubiegłych, w zespole dworsko – parkowym w Brniu, zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji i szkół, stowarzyszeń oraz miłośnicy literatury, by wspólnie uczestniczyć w tej wyjątkowej ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i klasykę polskiej literatury.
Dramat „Wesele” to najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, który powstał na kanwie autentycznego wydarzenia, jakim było wesele poety i dramaturga Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną z podkrakowskich Bronowic.
Wszystkich zgromadzonych powitała Ewa Drzazga dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu. Wspólne czytanie poprzedził wykład historyka Włodzimierza Piaseckiego na temat związków Stanisława Wyspiańskiego z naszym regionem. Natomiast o postaciach, które stały się inspiracją do powstania „Wesela” opowiedziała Barbara Grzebieniowska polonistka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu.
W tegorocznym, wspólnym Narodowym Czytaniu udział wzięli: Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski w roli dziennikarza, Grzegorz Olearczyk dyrektor Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w roli pana młodego, Jarosław Boryczka dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu w roli poety, Zdzisław Kogut kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w roli Czepca, Barbara Grzebieniowska w roli radczyni, Magdalena Skrzyniarz w roli panny młodej, Dagmara Jedynak w roli Racheli , Justyna Kupiec w roli Maryny , Małgorzata Starzec w roli Haneczki, Dorota Wenc w roli Zosi, a także najmłodsza uczestniczka czytania Kamila Jedynak, która wystąpiła w roli Isi. Z naszego UTW w czytaniu udział wzięli: Krystyna Guzik w roli Kliminy, Ryszard Siepiora w roli księdza, Andrzej Drzazga w roli gospodarza i chochoła i Aleksander Zdanowski w roli Żyda.
Lektorzy w strojach nawiązujących do akcji dramatu, czytali z podziałem na role fragmenty dzieła Stanisława Wyspiańskiego. Było to niezwykłe spotkanie, a także inspirująca refleksja, przynosząca radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą.
Narodowe Czytanie „Wesela” w breńskim dworku zostało zorganizowane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną z siedzibą w Brniu, Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu oraz Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury.
Na zakończenie, lektorzy wykonali pamiątkowe zdjęcie, a uczestnicy czytania, którzy przynieśli ze sobą własne książki „Wesele” otrzymali okolicznościowy stempel przesłany do Powiatowej Biblioteki Publicznej przez Kancelarię Prezydenta RP.
Dramat czytano w ponad 2 tysiącach miejsc w Polsce i za granicą. „Wesele” można było usłyszeć w 26 krajach: na ulicach, w parkach, na placach, w szkołach, bibliotekach i domach kultury, a nawet w pociągach i autobusach, zakładach karnych, szpitalach oraz domach opieki społecznej.