W dniu 16.11.2022r. seniorzy ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury spędzili kulturalny wieczór w krakowskim teatrze STU.
„Błękitne krewetki”- to spektakl wyreżyserowany przez Krzysztofa Jasińskiego z udziałem dwóch aktorek- Beaty Rybotyckiej i Alicji Wojnowskiej. Autor tekstu – Jacek Cygan – bawi widzów ciekawymi zestawieniami postaci, i sytuacji, przekonując, że w życiu - podobnie jak w dobrze skrojonej sztuce teatralnej – najciekawsze są zaskakujące zwroty akcji. Jacek Cygan jest także twórcą tekstów piosenek, stanowiących integralną część spektaklu, do których muzykę skomponowali znakomici artyści – między innymi: Maciej Muraszko, Grzegorz Turnau, Piotr Rubik, Ryszard Rynkowski, Stanisław Sojka, Seweryn Krajewski, Romuald Lipko.
Akcja sztuki rozgrywa się w zainscenizowanej garderobie teatralnej, w której do występu przygotowują się dwie aktorki - doświadczona diva i młoda dziewczyna, dopiero rozpoczynająca karierę. Jako Gertruda i Ofelia za moment razem zagrają w „Hamlecie”. Początkowa wzajemna niechęć obu kobiet przeradza się stopniowo w sympatię, gdyż toczona na teatralnym zapleczu rozmowa odsłania zaskakujące podobieństwa. Powoli zacierają się także granice między aktorkami a bohaterkami spektaklu. Widz może się zastanawiać - czy to ciągle dwie postaci, czy może jedna artystka i wspomnienie dziewczyny, którą była przed laty? Ile z Ofelii jest w każdej Gertrudzie? Czy Ofelia zagra kiedyś matkę Hamleta? W tej dziwnej garderobie ze świetlnymi lustrami – potęgującymi odbicia - streszcza się fenomen aktorskiej metamorfozy, chwilowej fascynacji, nietrwałego istnienia... W pięknych piosenkach z tekstami Jacka Cygana i muzyką znanych kompozytorów - w świetnej interpretacji Beaty Rybotyckiej i Alicji Wojnowskiej – jest także głębokie przesłanie o wartości ludzkiego życia /pomimo jego ulotności/ oraz czerpania z niego wszystkiego co dobre,piękne i fascynujące.
Atrakcyjny wieczór w teatrze „STU” - charyzmatycznej świątyni sztuki na kulturalnej mapie Krakowa – dostarczył dąbrowskim seniorom niezapomnianych wrażeń oraz wartościowych przeżyć artystycznych. Toczone rozmowy przed spektaklem i w czasie antraktu - w stylowych kuluarach teatru – sprzyjały bliższemu poznaniu się oraz integracji grupy i kontynuowane były podczas jazdy autokarem.
Wydarzenie mogło się odbyć dzięki wsparciu finansowemu ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach wieloletniego programu na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021- 2025, Edycja 2022.