W tym roku „Narodowe czytanie” odbywało się 5 września, a jego lekturą była „Lalka” Bolesława Prusa. Fragmenty książki, a czasem całość, czytane były publiczne w wielu miejscach kraju i robili to różni ludzie niezależnie od wieku i pozycji zawodowej.
Nie inaczej było w Powiecie Dąbrowskim. Tutaj odbyło się ono między innymi w dawnym dworze Konopków w Brniu. Organizatorami byli: Powiatowa Biblioteka Publiczna z siedzibą w Brniu, Centrum Polonii - Ośrodek, Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu oraz Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury.
Spotkanie rozpoczęła dyrektorka Powiatowej Biblioteki Publicznej Ewa Drzazga, która przybliżyła ideę wspólnego czytania literatury polskiej. Kilkunastu lektorów reprezentujących samorząd lokalny, instytucje kulturalno-oświatowe, Komendę Powiatową Policji, Uniwersytet Trzeciego Wieku czytało wybrane fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa. Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentowały osoby: Andrzej Drzazga, Krystyna Guzik, Marian Łączyński, Teresa Rygielska, Helena Siepiora, Janina Wąż. Najmłodszymi uczestnikami spotkania były Inga Piotrowska oraz kilkuletnia Kamila Jedynak. Lektorzy i niektórzy słuchacze przebrani byli w stroje z epoki. Część strojów była wypożyczona z Teatru w Tarnowie. Wszystkiemu towarzyszyła muzyka z filmu „Lalka” i pokaz przygotowanych z niego slajdów. Wspólne czytanie zakończyły pamiątkowe zdjęcia wykonane przez uczestników spotkania.
„Narodowe czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Podstawowym celem przedsięwzięcia, któremu patronuje Prezydent RP jest popularyzacja czytelnictwa i zachęcenie do niego Polaków, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości.
W poprzednich latach podczas „Narodowego czytania” przypomniane zostały dzieła Adama Mickiewicza, Aleksandra Fredry oraz Henryka Sienkiewicza.
Spotkanie zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury w 2015r. pn. „Mecenat Małopolski”. Realizowany projekt „Seniorzy bądźmy w kontakcie z kulturą bliską i daleka.”