
23 czerwca br. 60-osobowa grupa seniorów ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury powitała lato podczas tematycznej biesiady na terenie rekreacyjnej polany w lesie Beleryt. Motywem przewodnim integracyjnego spotkania przy ognisku była historia oraz tradycja biesiadowania. Podczas prelekcji zatytułowanej „Przy stole, przy śpiewie, po naszemu” zostały przypomniane zwyczaje, zachowywane podczas ucztowania oraz celebrowania różnych uroczystości od starożytności aż do naszych czasów. Podkreślona została – doceniana także za granicą - niezwykła polska gościnność, w myśl zasady „Gość w dom – Bóg w dom” oraz „zastaw się, a postaw się”. Uczestnicy spotkania dzielili się swoimi wspomnieniami o zwyczajach w ich domach związanych z biesiadowaniem. Było także pieczenie kiełbasy oraz wspólne śpiewanie ludowych i biesiadnych piosenek. Spotkanie zakończyło się utworzeniem kręgu wokół ogniska – jako nawiązania do obrzędowości harcerskiej. Przy dobrej pogodzie, w pięknej scenerii zielonego lasu, seniorzy spędzili atrakcyjnie miłe chwile relaksu i wytchnienia od codziennych spraw. Wydarzenie odbyło się w ramach realizacji przez dąbrowski UTW projektu pn. „Małopolska seniorów w kulturze” – jako zadania publicznego w dziedzinie kultury w 2026 roku pn. „Mecenat Małopolski” – przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

